RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Budownictwo

Artystyczne malowanie wnętrz – inspiracja dla odważnych

Artystyczne malowanie wnętrz – inspiracja dla odważnych

Projektując aktualnie wnętrza jesteśmy nieco różni od naszych rodziców. Nie wystarczają nam cztery proste ściany i podstawowe meble. Dzisiaj budując dom możemy pokusić się o wyjątkowo oryginalne rozwiązania, jak żywe drzewo w środku salonu, akwarium zamiast ściany czy mural. Te ostatnie początkowo dominowały na bocznych elewacjach budynków, później stały się formą sztuki ulicznej – street artu i tak stały się popularnym nośnikiem modnych idei czy reklam. Dzisiaj przeszły na salony i potrafią wyjątkowo ozdobić każde wnętrze.

Korzyści płynące z murali w domu

Rynek branży wnętrzarskiej oferuje szeroki wybór tapet na ściany, można je znaleźć niemal w każdym odcieniu i wzorze. Dzięki temu dosłownie każdy nawet posiadacz najbardziej nieszablonowego gustu, potrafi znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jednak jest jeden mankament tak prostych rozwiązań: brak niepowtarzalności. Autorskie malowidła na ścianie zamiast drukowane, są stworzone przez artystę i bezwzględnie wyjątkowe. Nawet mural, który jest odwzorowywany, namalowany na osobnej ścianie staje się sztuką. Inwestowanie w taki rezultat nie jest istotne dla każdego, lecz dla tych, którzy cenią sobie wartość sztuki dobrym pomysłem przemycenia jej w domu jest właśnie mural. Można zaprojektować coś samodzielnie lub inspirować się powstałymi dziełami najlepszych artystów.

Mural we wnętrzu – gdzie ma sens?

Odpowiedź jest prosta: wszędzie. Dom, jak wszystko inne w życiu powinniśmy robić dla siebie i tylko dla siebie. To my codziennie po pracy będziemy wracali tam, odpoczywali i spędzali czas, a nie znajomi, którzy wpadną raz na miesiąc. Z tych względów, jeżeli podoba nam się coś, mamy pomysł i uważamy, że to absolutnie dodałoby charakteru naszemu mieszkania, nie powinniśmy się wahać. Mimo to nie każdy posiada przestrzenną wyobraźnię i być może nie jest w stanie określić, jak malowidło będzie komponowało się z resztą wystroju. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się programy wizualizujące aranżacje wystroju wnętrz, usługi tego typu świadczy wiele firm, nie powinniśmy spotkać się z problemem i z łatwością zlecimy coś takiego. Warto również zainwestować czas w dobór kolorystyki, rozmiar, ale też takie aspekty jak oświetlenie ścian w celu wyeksponowania dzieła.

Mural we wnętrzu

Wykonanie muralu

Jak dobre płótno dla malarza, tak dobrze przygotowana ściana dla wykonującego mural jest elementem koniecznym dla powodzenia pracy. Najlepsza będzie ściana wygładzona gładzią szpachlową, mniej pożądanym, ale też stosunkowo dobrym podłożem jest zwykły tynk. Wykonać mural można na dwa sposoby. Pierwszym wariantem są farby akrylowe zabezpieczone specjalnym lakierem UV. Artysta maluje mural zgodnie z projektem swoim, naszym lub projektanta wnętrz, następnie zabezpiecza go przed potencjalnymi zagrożeniami, jak na przykład odpryski. Alternatywą jest drukowany wzór, pozbawiony co prawda niepowtarzalności i artystycznego elementu, nadal pozostaje ciekawym sposobem na urozmaicenie wnętrza.

Mural: ile kosztuje?

Koszty takiego zlecenia są bardzo ruchome i wahają się ze względu na różne zmienne. Szczególnie zależy to od wymaganego zaangażowania tworzącego mural, ilość wykorzystywanych farb i kolorów czy stopień trudności. Nie jest możliwy kosztorys ogólny, każda wycena jest indywidualna. Jedno jest pewne, na takich rzeczach nie można oszczędzać, inwestycja się opłaci, a wydatek gwarantuje wykonanie wysokiej jakości. Talent się ceni i słusznie, bez tego rodzaju kreatywnych rozwiązań, prawdopodobnie nadal każdy po kolei w swoich domach miałby mało oryginalne i nudne, białe ściany.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.