RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Porady

Czym myć panele podłogowe?

Czym myć panele podłogowe?

Utrzymanie paneli podłogowych w nienagannej czystości jest zadaniem niezwykle wymagającym. Ich powierzchnia jest narażona na działanie promieni UV, uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. O ile zakup dobrych paneli eliminuje problem blaknięcia barw, o tyle zabrudzenia i pozostałe po nich smugi są poważnym wyzwaniem.

Jak utrzymać panele podłogowe w czystości?

Zacznijmy od tego, że utrzymanie paneli w czystości jest łatwiejsze w przypadku ciepłych, a nawet szarych barw. Białe i czarne, rzucające się w oczy panele nie tylko przyciągają wzrok, ale też sprawiają, że pojawiające się na nich zabrudzenia są bardziej widoczne. Kolejną kwestią jest wybór listew o odpowiedniej twardości. Najlepiej zakupić panele laminowane oznaczone skrótem 33 AC5. Są one dużo twardsze i lepiej znoszą trudy codziennego użytkowania. Na marginesie warto dodać, że ich zakup powinien być zalecany w przypadku pokoi dziecięcych, korytarzy, przedsionków i intensywnie eksploatowanych pomieszczeń.

Jak przygotować się do mycia paneli?

Aby umyć panele podłogowe, nie wystarczy zwykły mop. Konieczna jest tu pewna wiedza na temat ich klasy ścieralności. Na szczęście parametr ten jest w miarę precyzyjnie zdefiniowany przez producentów. Składa się on z dwóch elementów: skrótu AC+ i liczby. Im jest ona wyższa, tym lepszej jakości są panele. Warto jednocześnie zauważyć, że niższa odporność na ścieranie to zwiększona podatność na oddziaływanie zanieczyszczeń. I właśnie dlatego wyższa klasa ścieralności przedkłada się na łatwiejsze utrzymanie paneli w czystości.

Jak czyścić panele?

Czyszczenie paneli należy rozpocząć od ich solidnego odkurzenia. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby końcówka odkurzacza była dostosowana do tak delikatnej powierzchni. W przeciwnym razie samo odkurzanie może doprowadzić do powstania zanieczyszczeń, które będą bardzo trudne do usunięcia. Po zakończeniu odkurzania należy przystąpić do mycia paneli za pomocą mopa i ścierki z mikrofibry. Czyszcząc panele podłogowe, należy zwrócić uwagę na ilość stosowanej wody. Im będzie jej mniej, tym lepiej dla paneli. Nadmiar wilgoci może doprowadzić do stopniowego odkształcania podłogi, co w praktyce może zmusić jej posiadacza do jej rozebrania. Wracając do kwestii wody, jej temperatura powinna być w miarę letnia. Nie można też zapomnieć o zastosowaniu detergentu, przy czym nie powinno być go zbyt dużo. Myjąc panele laminowane, warto postawić na mopy paskowe, gdyż nie pozostawiają one na powierzchni podłogi trudnych do usunięcia smug. Bezpieczne dla paneli są mopy parowe, gdyż nie emitują one dużej ilości wody i jednocześnie ułatwiają proces usuwania zabrudzeń poprzez oddziaływanie na nie wysoką temperaturą (nawet powyżej 120 stopni Celsjusza). Więcej można się o tym dowiedzieć, czytając artykuł na blogu: https://my-floor.pl/czym-myc-panele-podlogowe/

Podsumowanie

Reasumując, czyste panele laminowane to efekt:

  • zakupu wysokiej jakości paneli,
  • odpowiedniej kolejności czyszczenia (odkurzanie i mycie),
  • zastosowania delikatnej ścierki z mikrofibry,
  • doboru właściwej barwy do oświetlenia pokoju.

Mając to wszystko na uwadze, nie trzeba się obawiać, że piękne i naturalnie wyglądające panele podłogowe stracą kiedyś swe piękno.

Udostępnij

O autorze