RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Budownictwo

Czym ocieplić dom i ile to kosztuje? 

Czym ocieplić dom i ile to kosztuje? 

Kwestia efektywnego i zarazem stosunkowo taniego ogrzewania domu nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza obecnie. Co zrobić, aby comiesięczne rachunki nie rujnowały domowego budżetu? Jak skutecznie zmniejszyć wydatki na energię cieplną? Odpowiedzią jest termoizolacja budynku. Tylko dzięki takiemu rozwiązaniu możemy uniknąć strat ciepła, które powodują wychładzanie pomieszczeń, dyskomfort termiczny oraz wysokie koszty ogrzewania. A ile kosztuje ocieplenie domu?

Materiał ma znaczenie

Termoizolacja domu jednorodzinnego to, nie ma co ukrywać, droga inwestycja, którą warto wcześniej gruntownie zaplanować. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do prac, należy wybrać właściwy materiał izolacyjny. Prawda jest taka, że od jego parametrów w dużej mierze będzie zależeć przyszły komfort cieplny mieszkania. Tylko materiały wysokiej jakości są w stanie zapewnić odpowiednią efektywność energetyczną i wydajne zabezpieczenie termoizolacyjne i hydroizolacyjne budynku.

Mając na uwadze m.in. gwałtowne skoki cen na rynku materiałów i usług budowlanych, można, na pierwszy rzut oka, odczuwać obawę przed rozpoczęciem takiej inwestycji. Z drugiej jednak strony warto pomyśleć o tym, jak wielkie korzyści można uzyskać dzięki profesjonalnej termoizolacji.

Na ostateczny koszt ocieplenia domu wpływa w dużym stopniu materiał, z jakiego powstały ściany zewnętrzne i jego wartość współczynnika przenikania ciepła U. Inna cena będzie np. dla pustaka ceramicznego, a jeszcze inna dla bloczka wykonanego z innego materiału. Im wyższa wartość współczynnika U, tym właściwie wyższy może być koszt ocieplenia domu.

Czym ocieplić swój dom?

Opcja nr 1 – styropian

Jednym z najpopularniejszych materiałów dociepleniowych jest nadal styropian. Jest on stosunkowo tani i do tego niewiele waży. Wybierając materiał, warto zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła λ, który określa termoizolacyjność produktu. I im mniejsza jest wartość lambda, tym lepiej. Współczynnik λ dla standardowego styropianu fasadowego to 0,035-0,045 W/(m.K).

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem? Ceny w 2023 roku determinowane są przez wysoką inflację oraz popyt. W przypadku styropianu, jeszcze w ubiegłym roku metr sześcienny kosztował nawet 340 zł. Aktualnie ceny tego materiału nieco spadły i plasują się na poziomie:

  • styropian fasadowy biały 10 cm: od 30 do 50 zł/m2
  • styropian fasadowy grafitowy 10 cm: od 60 zł/m2

Do tego należy doliczyć koszty robocizny, czyli minimum 80 zł/m2. Bez tynku, farby i podkładu koszt ocieplenia domu za 1 m2 (materiał plus robocizna) wyniesie zatem od 110 do 140 zł.

Opcja nr 2 – piana poliuretanowa

Przenikanie ciepła piany poliuretanowej zależne przede wszystkim od jej rodzaju. Współczynnik przenikania ciepła piany otwartokomórkowej waha się w granicach 0,037 – 0,039 W/mK. W przypadku piany zamkniętokomórkowej to jedyne 0,020 – 0,022 W/mK. Jest to więc najniższy z możliwych współczynników λ na rynku.

Ile kosztuje ocieplenie domu pianą PUR? Najczęściej grubość ocieplenia wykonanego pianą poliuretanową otwartokomórkową to 15 cm. Koszt 1m2 takiego ocieplenia wynosi ok. 60 zł brutto. W przypadku izolacji o grubości 20 cm cena m2 może sięgać 70 zł brutto, przy czym należy wziąć jeszcze pod uwagę wielkość powierzchni inwestycji oraz jej geometrię. Dla tak wykonanej warstwy izolacji, parametr domu energooszczędnego wynosi 0,2, co oznacza, że na rok potrzeba energii o wielkości 20 kW na m2. Ostateczny koszt ocieplenia pianą poliuretanową zależy od przede wszystkim powierzchni inwestycji – co w praktyce oznacza, że im jest ona mniejsza, tym każdy m2 będzie droższy.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze