RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Budownictwo

Do czego można wykorzystać płyty wielkoformatowe?

Do czego można wykorzystać płyty wielkoformatowe?

Płyty wielkoformatowe cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów budujących domy jednorodzinne. Z powodzeniem stosowane są na tarasach i opaskach wokół domu. Zapewniają piękny, ponadczasowy wygląd, który przyciąga oko przychodniów. Na co zwrócić uwagę wybierając takie płyty? W jaki sposób montować je, by zapewnić ich długowieczność?

Dlaczego warto wykorzystywać płyty wielkoformatowe?

Płyty wielkoformatowe z powodzeniem wykorzystywane są do tworzenia nowoczesnych chodników i tarasów. Z powodzeniem zastępują drewno i popularną kostkę brukową. Są w stanie nadać każdemu budynkowi niesamowitego charakteru. Charakteryzują się dużą powierzchnią, dlatego ich montaż jest stosunkowo prosty i szybki. Płyty chodnikowe tego typu zapewniają długowieczność, są odporne na zarysowania i codzienną eksploatację. Po wielu latach ciągle wyglądają jak nowe. To chyba jedna z najważniejszych zalet, która sprawia, że zyskują coraz większą popularność i cieszą się sporym zainteresowaniem inwestorów.

Płyty te charakteryzuj się różną grubością. Na chodnikach układane są grube, 6-cio, a nawet 10-cio centymetrowe. Te wykorzystywane do układania na tarasach są jednak zdecydowanie cieńsze i łatwiejsze w transporcie. Wybór konkretnej grubości zależy od przeznaczenia danej płyty.

W jaki sposób układać płyty wielkoformatowe, by spełniały swoją rolę przez długi czas?

Układanie chodników i tarasów z płyt wielkoformatowych jest stosunkowo proste. Wykonawcy lubią pracować z tym materiałem, ponieważ umożliwia szybkie sfinalizowanie pracy. Ważne, by podczas ich układania przestrzegać podstawowych zasad. Absolutną podstawą, która zapewnia komfortowe użytkowanie takich płyt, jest właściwe przygotowanie podłoża. Należy zadbać, by było one równe i stabilne.

Nie bez znaczenia jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi zarówno do ich transportu, jak i przycinania. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy pracujemy z płytami granitowymi. Charakteryzują się one sporą twardością, są bardzo odporne na obciążenia, ale też trudne do przycinania. Profesjonalny sprzęt zapewnia jednak szybkie i bezpieczne docięcie nawet najbardziej wymagających kształtów.

Pomimo że płyty wielkoformatowe układa się dość szybko, są one dość wymagającym materiałem. Nie warto decydować się na pracę przy ich układaniu bez odpowiedniego doświadczenia i sprzętu. Jedyną wadą ich stosowania wydaje się cena montażu, która jest wyższa od popularnie stosowanej na tarasach czy podjazdach kostki brukowej. Wydaje się jednak, że ze względu na ogromną wytrzymałość płyt granitowych ich zastosowanie ma sens i jest warte swojej ceny.

Udostępnij

O autorze