Drugie życie starych mebli – wyposażenie z recyklingu

Umeblowanie mieszkania nie jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy nasz budżet jest mocno ograniczony. Niewielka ilość pieniędzy, jakimi dysponujemy nie skazuje nas jednak na zakup komody z Ikei. Wiele, z pozoru bezużytecznych przedmiotów, z odrobiną inwencji i pomysłowości, może zostać przerobionych na ładnie wyglądające i unikatowe meble. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą stać się inspiracją do stworzenia własnych, unikalnych mebli typu DIY (do it yourself).

Wisząca półka ze starej szuflady

W garażu poniewiera się stara komoda? A może sfatygowane biurko wreszcie doczekało się następcy? To bardzo dobra okazja aby dać nowe życie przynajmniej części starego mebla. Odpowiednio zmodyfikowana szuflada może posłużyć za oryginalnie wyglądającą wiszącą półkę. Wystarczy kilka deseczek i gwoździ.

Pufa z palet i starej poduszki

Meble z palet to już klasyka. Są tanie, a odpowiednio pomalowane przyciągają wzrok i intrygują. Nadają też wnętrzu oryginalny, loftowy wygląd. Do zrobienia pufy potrzebne będzie nam kilka niewielkich palet, farba w ulubionym kolorze, stara poduszka z kanapy, kilka gwoździ oraz rzepy. Dzięki zamocowaniu poduszki za pomocą rzep, unikniemy zsuwania się jej podczas siedzenia, a jednocześnie umożliwimy prosty demontaż w celu prania, czy też wymiany poduszki na nową.

Regał na książki z ramy łóżka

Z odrobiną inwencji, nawet meblowi tak nieporęcznemu jak stare łóżko możemy podarować nowe życie. Z pomocą kilku desek i gwoździ lub śrubek, stara rama łóżka może zostać przekształcona w regał idealny do przechowywania naszych ulubionych książek. W przypadku, gdy nasze mieszkanie jest małe, odpowiedniejsze do modyfikacji będzie łóżko jednoosobowe, o wymiarach 200×90cm.

Stolik z szuflady

Jeśli posiadana przez nas stara komoda wyposażona jest w szufladę o przekroju zbliżonym do kwadratowego, możliwe jest przerobienie owej szuflady w poręczny stolik. Do tego celu wystarczy kilka śrubek i cztery obrotowe kółka, które dostępne są w każdym sklepie budowlano-remontowym. Fasada szuflady, będzie służyła nam za blat, a po usunięciu niepotrzebnego już dna, pod blatem uzyskamy dodatkową półkę.

Jedynym ograniczeniem jest pomysłowość

Powyższe przykłady stanowią tylko wierzchołek góry lodowej. Z odrobiną pomysłowości możliwe jest tchnięcie nowego życia w praktycznie każdy stary, czy zużyty mebel. Dzięki niewielkiemu wkładowi własnemu możemy wzbogacić wnętrze naszego mieszkania o meble DYI, które podkreślą jego oryginalny styl i staną się przedmiotem zainteresowania, a może nawet zazdrosnych spojrzeń naszych gości.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *