RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Poradnik

Eko zakupy w 2023 roku – w co warto się wyposażyć? 

Eko zakupy w 2023 roku – w co warto się wyposażyć? 

Eko zakupy to takie, na których redukuje się ilość plastiku wykorzystywaną do pakowania produktów. Dzięki temu w świadomy sposób ograniczysz produkcję śmieci i w pozytywny sposób wpłyniesz na środowisko. Sprawdź, w co się wyposażyć, aby zakupy były przyjemne i fizycznie możliwe. 

3 rzeczy, które warto mieć, idąc na ekologiczne zakupy 

Rzeczy, które warto mieć, wybierając się na ekologiczne zakupy, ułatwią nie tylko kupowanie produktów bez jednorazowych opakowań, ale także samo rozpakowywanie tego, na co się zdecydujesz. Po dotarciu do domu będziesz mógł włożyć od razu pokrojoną wędlinę do lodówki, a kupioną kaszę czy ryż wraz z pojemnikiem postawisz na odpowiednim miejscu w spiżarni. Nie będziesz musiał przekładać i przesypywać rzeczy, ponieważ będą już w docelowych pojemnikach. 

1. Szklane pojemniki na wędlinę, ser, mięso czy nabiał

Warto kupić pojemniki ze szkła po to, by zabrać je ze sobą na zakupy do sklepu z wędlinami. Możesz poprosić personel, aby zapakował do środka pokrojoną szynkę czy ser. Dzięki temu zrezygnujesz z plastikowych i papierowych jednorazowych opakowań, których standardowo używa się w tego rodzaju miejscach. Do szklanego pojemnika możesz włożyć ser żółty, mięso czy produkty nabiałowe, jeśli są one sprzedawane na wagę. Najlepiej wyposażyć się w kilka różnych opcji o różnych rozmiarach oraz kształtach, aby były dopasowane do rozmiarów produktów, które potencjalnie możesz zakupić. Szklane pojemniki są dosyć drogie, więc zamiast nich możesz wybrać ewentualnie te plastikowe. Będą one jednak mniej trwałe i po pewnym czasie po prostu będziesz musiał wymienić je na nowe. 

2. Duże worki 75 x 100 cm i w innych rozmiarach 

Duże worki 75 x 100 cm możesz wykorzystać podczas kupowania warzyw i owoców. Zmieścisz do nich nawet kilkanaście kilogramów ziemniaków, ogórków, jabłek czy innych produktów na przetwory. Worki 75 x 100 cm zastąpią jednorazowe plastikowe siatki, w które pakuje wielu sprzedawców. Z wielorazowymi produktami najlepiej udać się na zakupy do samego rolnika lub na lokalny ryneczek, gdzie są one sprzedawane luzem. Możesz jednak zabrać worek również do sklepu – w wielu z nich coraz częściej warzywa i owoce są w skrzynkach i można zapakować je do swojego pojemnika. 

Duży worek 75 x 100 cm i w innych rozmiarach będziesz mógł wykorzystać do przechowywania w spiżarni kupionych produktów. Warto używać go również jako wielorazowej torby na zakupy – dużo się w nim zmieści. Wybierając konkretny model worka 75 x 100 cm, zwróć uwagę na to, by był wyposażony w zaciągany sznurek. Ten chroni zawartość sakwy przed rozsypaniem się. Na rynku są dostępne opcje z różnych materiałów i w różnych rozmiarach oraz kolorach. Możesz wybrać np. worek z organzy, który jest wytrzymały, a jednocześnie ma dużo drobnych dziurek, więc warzywa i owoce mają zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. 

3. Wielorazowe torby

Materiałowe torby i worki to coś, co każdy powinien mieć w swoim domu. Możesz wybrać produkty z bawełny i innych materiałów, o różnej długości rączek, z nadrukami i bez nich. Dzięki torbom zrezygnujesz z jednorazówek, unikając przy tym produkcji śmieci, a także oszczędzając – obecnie jedna plastikowa reklamówka to koszt nawet kilku złotych! 

Ekologiczne zakupy pozwolą Ci oszczędzić i uniknąć produkcji śmieci. Dzięki nim zadbasz więc o stan swojego portfela oraz o środowisko. 

  Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze