RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Meble

Ile kosztuje obicie fotela wypoczynkowego?

Ile kosztuje obicie fotela wypoczynkowego?

Nowe tkaniny potrafią całkowicie zmienić charakter wnętrza i styl jaki w nim panuje. Inny kolor czy inny materiał wybrany do obicia mebli sprawia, że mamy do czynienia z zupełnie nowymi meblami. Dlatego dużo osób decyduje się na wybór nowego, oryginalnego obicia fotela wypoczynkowego czy sofy, aby zmienić wygląd pomieszczenia już zakryć zniszczenia. Wymianę tapicerki mebli można zarówno wykonać samemu jak i zlecić specjalistycznej firmie. 

Samodzielna zmiana obicia fotela

Na pierwszy rzut oka samodzielne obicie fotela może się wydawać trudne i skomplikowane, jednak osoby, który dobrze sobie radzą z rękodziełem mogą śmiało spróbować się z tym uporać. Jest to także tańsze rozwiązanie niż korzystanie z usług profesjonalnego tapicera. Aby samemu zmienić obicie fotela będą potrzebne kolorowe kawałki materiałów, nitki i igły oraz szpilki, nożyczki, zszywacz tapicerski i maszyna do szycia. Pierwszym etapem jest rozkręcenie fotela na części, aby prace związane z obiciem były prostsze. Metalowe elementy, ramy i nogi można dodatkowo odnowić pryskając kolorowym lub bezbarwnym sprejem. Następnie warto przyłożyć kawałki materiału do mebla i sprawdzić jak się układają.

Ile kosztuje obicie fotela wypoczynkowego w Polsce?

Kolejnym krokiem jest spięcie szpilkami tkanin, a potem zszywanie materiałów maszyną do szycia. Kiedy wszystko jest już pozszywane należy wyciąć z materiału dwa duże koła o wielkości oparcia, z uwzględnieniem kilku centymetrów na szwy. Koła trzeba zszyć razem z wcześniej zszywanym na maszynie prostokątem z tkanin. Kolejną czynnością jest zszycie materiałów, które mają pokrywać siedzisko. Gotowy materiał należy przyłożyć do tapicerki i odpowiednio naciągnąć, a następnie przymocować do fotela za pomocą zszywacza tapicerskiego (takera). Warto zacząć od środka. Kiedy siedzisko i obicie jest już gotowe, można przejść do wykonania obicia nóg fotela. Całość prac uwzględnia jedynie koszty użytych materiałów, dlatego zależnie od rodzaju wybranej tkaniny samodzielna wymiana obicia hotelu może kosztować kilkaset złotych.

Zmiana obicia fotela – usługi tapicera

Jeżeli jednak ktoś nie czuje się na siłach, aby samemu wymienić tapicerkę fotela, albo nie ma na to czasu dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług specjalisty. Wizyta u tapicera pozwala na całkowitą zmianę wyglądu mebli. Kosz usługi jest zależny od specyfiki i wielkości danego mebla oraz od rodzaju tworzywa, na które zdecyduje się klient. Zgodnie z ogólnym cennikiem koszty tapicerowania mebli mogą się także różnić w poszczególnych częściach kraju. W przypadku fotela wypoczynkowego można wskazać przybliżone ceny:

 • województwo kujawsko – pomorskie – 510 – 525 zł,
 • województwo dolnośląskie – 505 – 530 zł,
 • województwo lubuskie – 500 – 535 zł,
 • województwo lubelskie – 500 – 520 zł,
 • województwo łódzkie – 520 – 540 zł,
 • województwo małopolskie – 530 – 545 zł,
 • województwo mazowieckie – 520 – 590 zł,
 • województwo opolskie – 530 – 540 zł,
 • województwo podkarpackie – 510 – 530 zł,
 • województwo pomorskie – 500 – 520 zł,
 • województwo podlaskie – 510 – 525 zł,
 • województwo śląskie – 520 – 540 zł,
 • województwo warmińsko – mazurskie – 510 – 530 zł,
 • województwo świętokrzyskie – 530 – 550 zł,
 • województwo wielkopolskie – 510 – 530 zł,
 • województwo zachodniopomorskie – 515 – 540 zł.

Ceny mogą się nieznacznie różnić, ponieważ poszczególne fotele mogą się bardzo od siebie różnić.

Tapicerka foteli – wybór tkaniny

Do wymiany obicia mebli można zdecydować się na różnego rodzaju materiały. Warto sięgnąć po nowoczesne tkaniny, które są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, a ponadto odporne na plamy i mechacenie się. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na materiał w zupełnie innym kolorze niż stare obicie. Pozwoli to na całkowitą zmianę wyglądu nie tylko mebla, ale także całego wnętrza. Często zdarza się też tak, że klienci kupują meble pasujące do koloru ścian, a kiedy ściany zostają przemalowane nie pasuje on zupełnie. Wtedy także dobrym rozwiązaniem jest zmiana tapicerki. Wśród najbardziej popularnym materiałów można wyróżnić: szenile, żakardy, mikrofibrę, welury, skórę itd. 

Udostępnij

O autorze