RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Porady

Jak dobrać grzejnik na podczerwień? O czym trzeba pamiętać i jak zadbać o bezpieczeństwo używając grzejnika na promieniowanie podczerwone?

Jak dobrać grzejnik na podczerwień? O czym trzeba pamiętać i jak zadbać o bezpieczeństwo używając grzejnika na promieniowanie podczerwone?

Grzejniki na podczerwień są coraz popularniejszym rozwiązaniem na ogrzewanie pomieszczeń. Różnią się one od tradycyjnych grzejników tym, że emitują promieniowanie podczerwone. Ogrzewa ono zarówno obiekty jak i osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu. Wybór odpowiedniego grzejnika na podczerwień może być jednak trudny. w tym artykule przedstawimy kilka ważnych czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru. Dowiesz się jak dobrać grzejnik na podczerwień.

Czym jest grzejnik na podczerwień? Jak działa?

Jest to rodzaj urządzenia grzewczego, które działa poprzez emisję promieniowania podczerwonego. Jest ono emitowane przez grzałki umieszczone wewnątrz grzejnika, które po włączeniu przekształcają energię elektryczną w ciepło w postaci fal elektromagnetycznych. 

Czym różnią się od tradycyjnych grzejników? Ogrzewają bezpośrednio przedmioty, obiekty i osoby znajdujące się w pomieszczeniu, a nie powietrze. Przez to przy użyciu grzejnika na podczerwień nie ma strat energii związanych z konwekcją i przepływem powietrza. 

Jedną z zalet takiego rodzaju grzejników jest to, że nie wysuszają powietrza i nie powodują, że wznosi się pył. 

Promieniowanie podczerwone – czy może szkodzić?

Podczerwień to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Mogą pojawiać się obawy, że używanie grzejnika na podczerwień może nie służyć zdrowiu. Jak sprawa wygląda? 

Promieniowanie podczerwone uznawane jest za bezpieczne dla zdrowia, jeśli korzysta się z niego w typowych warunkach użytkowania. 

Trzeba jednak wiedzieć, że podczerwień może spowodować przegrzanie oraz poparzenia skóry, gdy jest na nią bezpośrednio skierowane z bliższej odległości przez dłuższy czas. Dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń producenta grzejnika. 

Jest jeszcze jedna ważna kwestia bezpieczeństwa. Mianowicie osobom, które mają wszczepione urządzenia medyczne (takie jak rozruszniki serca, czy aparaty słuchowe) zaleca się konsultację z lekarzem przed stosowaniem grzejnika na podczerwień. 

Jak dobrać grzejnik na podczerwień?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników na podczerwień. Jak więc wybrać ten odpowiedni. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że inne są grzejniki przeznaczone do pomieszczeń zamkniętych, inne na zewnątrz, a jeszcze inne do pomieszczeń takich jak łazienka, gdzie jest więcej wilgoci. Dlatego przed zakupem dobrze jest wiedzieć, gdzie ma się zamiar stosować grzejnik na podczerwień. 

Na jakie aspekty jeszcze warto zwrócić uwagę? 

  • Moc grzejnika: może być różna i zależna od tego na jaką powierzchnię jest on przeznaczony. 
  • Typ grzejnika: grzejniki na podczerwień są dostępne w różnych typach. Są takie, które można zamontować na suficie, ścianie, czy też przenośne.
  • Cena: oczywiście ona także gra dużą rolę. Przedział cenowy jest bardzo zróżnicowany. Trzeba więc wybrać model odpowiedni zarówno dla potrzeb jak i budżetu.

Oprócz wyżej wymienionych czynników istotne jest też to, czy grzejnik na podczerwień jest w pełni sprawny. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, czy dany model posiada odpowiednie zabezpieczenia i gwarancje bezpieczeństwa., 

Podsumowanie – jak dobrać grzejnik na podczerwień

Dzięki przedstawionym informacjom powinieneś wiedzieć jak dobrać grzejnik na podczerwień oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze. Przede wszystkim istotne jest to, gdzie chcesz używać grzejnika i gdzie go zamontować, a także kwestie bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta.

Udostępnij