RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Porady

Jak podzielić salon na strefy za pomocą oświetlenia? Kilka porad

Jak podzielić salon na strefy za pomocą oświetlenia? Kilka porad

Salon może być wielofunkcyjny. Warto wydzielić w nim strefę do odpoczynku, miejsce do pracy, a także kącik czytelniczy. W małych mieszkaniach tych stref będzie nawet więcej. Jak je oddzielić, by wiadomo było, która i do czego służy?

Z pomocą przychodzi oświetlenie. To właśnie odpowiednio dobrane lampy oraz sposób kierowania światła wpływają na atmosferę i funkcjonalność poszczególnych stref. Przyjrzyjmy się, na co warto postawić i jak światłem zaakcentować przeznaczenie wybranych przestrzeni w salonie. 

Miejsce do wspólnego spożywania posiłków

Przestrzeń wydzielona na komplet składający się ze stołu i krzeseł służy wspólnemu spożywaniu posiłków. Spotykamy się tu z rodziną podczas codziennych obiadów, ale i ze znajomymi, np. w wolne wieczory czy weekendy, przygotowując skromną imprezę. Liczy się zatem funkcjonalność oraz atmosfera tej części salonu. 

Niezbędne jest oświetlenie główne. Powinno ono zagościć w centralnej części tej przestrzeni, najlepiej tuż nad blatem stołu. W tej roli sprawdzą się klasyczne lampy wiszące, które można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/. Powinny zawisnąć na takiej wysokości, aby równomiernie rozświetlały tę część salonu, przede wszystkim zaś stół, jednocześnie ich światło nie może przeszkadzać podczas rozmów przy stole. 

W zależności od kształtu i wielkości stołu można wybrać jedną lampę wiszącą, np. ciekawy czy minimalistyczny żyrandol, lub kilka lamp ulokowanych w równych odstępach. Ta ostatnia opcja sprawdza się przede wszystkim nad stołami prostokątnymi. 

Miejsce przeznaczone do pracy

W salonie nierzadko staramy się wygospodarować miejsce do pracy. Może to być nawet niewielka część tego pomieszczenia, w której zmieścimy jedynie biurko na laptopa i lampkę biurkową. Tu jednak liczy się jasna i skupiona wiązka światła, która jest w stanie zagwarantować dobre widzenie, skupienie, szczególnie przy czynnościach wymagających zachowania precyzji. 

Na jakie oświetlenie postawić w takim miejscu? Może to być połączenie typowej lampki biurkowej oraz kinkietu zawieszonego nad blatem biurka. Inną propozycją jest lampa podłogowa, ale o co najmniej dwóch źródłach światła. Jednym z nich odpowiedzialnym za oświetlenie całej przestrzeni do pracy, drugim zaś umieszczonym na elastycznym ramieniu, które przejmuje funkcję lampki biurkowej. 

Kącik czytelniczy

W kąciku czytelniczym ustawiamy wygodny fotel i niewielki stolik. Tutaj odpoczywamy z książką w ręku lub oglądając film. Najważniejsza jest zatem atmosfera tego miejsca, a tę mogą zapewnić kinkiety lub lampy stołowe. Z materiałowym abażurem bądź mlecznym kloszem, by nieco złagodzić wiązkę światła i zadbać o przytulny klimat. 

Dzieląc salon na strefy za pomocą oświetlenia pamiętajmy o tym, by wszystkie lampy łączył choć jeden wspólny element. Może to być ten sam design, styl, materiał czy zdobienia. Chodzi o to, aby uzyskać spójną aranżację i jednocześnie wyraźnie zaznaczać, gdzie znajduje się dana strefa i w jakim celu została wydzielona. 

Udostępnij