RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

DekoracjeInspiracjeMeblePoradnik

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Kuchnia niejednokrotnie nazywana jest sercem domu. To właśnie w tym miejscu przygotowuje się, a później spożywa posiłki. Skoro każdy domownik wielokrotnie korzysta z kuchni, warto zadbać o jej prawidłową funkcjonalność. Dodatkowy problem powstaje w momencie posiadania niewielkiej przestrzeni. Jak urządzić małą kuchnię? Przedstawiamy kilka sprawdzonych porad przydatnych podczas planowania niewielkiej kuchni.

Wykorzystanie przestrzeni w małej kuchni

W małej kuchni liczy się każdy centymetr przestrzeni. Meble, urządzenia i inne elementy wyposażenia kuchennego zajmują sporo miejsca. Jak sobie poradzić z tym problemem? Wykorzystaj w pełni wysokość kuchni. Postaraj się aby półki lub szafki sięgały, aż do sufitu. W ten sposób skutecznie skorzystamy z,,martwych” przestrzeni między sufitem a meblami.

Kolorystyka małej kuchni

W niewielkich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne barwy, które optycznie je powiększą. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do bieli. Ciekawą kompozycję gwarantują beże, pastelowe odcienie żółtego, niebieskiego czy zielonego. Z ciemnymi kolorami należy uważać, gdyż ich zbyt duża ilość sprawi, że kuchnia będzie wydawała się jeszcze mniejsza, niż to jest w rzeczywistości.

Mała kuchnia – Górne szafki

W niewielkiej kuchni górne szafki są niezbędne. Jako, że szafki z otwieranymi na boki drzwiczkami wprowadzają pewne ograniczenia warto skorzystać z zawiasów umożliwiających otwieranie do góry. Zdobędziemy w ten sposób cenne miejsce na inne wyposażenie.

Mała kuchnia – Dolne szafki

W przypadku dolnych szafek maksymalne wykorzystanie przestrzeni uzyskamy stosując wysuwane szuflady, zamiast drzwiczek. Zastosowanie szuflad sprawia, że kuchnia staje się jeszcze bardziej nowoczesna.

Sprzęty AGD do małej kuchni

Kuchnia musi posiadać urządzenia AGD – co najmniej lodówkę i kuchenkę. Dla zaoszczędzenia miejsca warto rozejrzeć się za jak najwęższymi sprzętami. Jeśli nie będziemy zbyt wiele piec to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty indukcyjnej. A nad kuchenką możemy zainstalować okap wysuwany lub do zabudowy.

Oświetlenie małej kuchni

Okno w małej kuchni jest bezcenne. W czasie dnia pomieszczenie to będzie dobrze naświetlone. Kuchnia powinna posiadać jedno główne i silne światło – zwykle montowane do sufitu. Dodatkowo pomyślmy o zainstalowaniu lamp halogenowych nad blatem kuchennym.

Udostępnij

O autorze