RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Porady

Jak wybrać odpowiednie plisy okienne do salonu?

Jak wybrać odpowiednie plisy okienne do salonu?

Sposobem na zwiększenie poczucia prywatności w domowym zaciszu i uchronienie się przed nadmiernym premiowaniem słonecznym jest zdecydowanie się na zasłonięcie okien. Firany i zasłony są jednak mało praktyczne, lepiej sprawdzą się rolety, a na szczególną uwagę zasługują plisy okienne. Dostępne są w wielu wymiarach i wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model, dopasuje do aranżacji wnętrza, indywidualnych potrzeb i preferencji.

Czy plisy okienne to dobry wybór?

Plisy okienne to świetny wybór w przypadku każdego pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia. Warto postawić na nie także w salonie, staną się praktyczną dekoracją. Plisy są roletami harmonijkowymi, które można zamontować na wiele sposobów. Świetnie nadają się do zaciemnienia pomieszczenia i przyozdobienia go. Znikną problemy z refleksami światła, spojrzeniami z zewnątrz niepożądanych osób, nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia latem. Zaletą plis jest możliwość zasłonięcia okna na dowolnej jego wysokości, zgodnie z bieżącymi potrzebami i preferencjami. Roletę można podnieść zarówno od góry, jak i od dołu lub nawet ustawić pośrodku szyby. Gwarantuje to ogromne możliwości regulacji dostępu światła. Kolejną zaletą jest termoizolacja – zimą można liczyć na przeciwdziałanie ucieczce ciepła, a latem na blokowanie promieniowania słonecznego. Rolety plisowane odznaczają się wysokimi walorami estetycznym, można przebierać we wzorach i kolorach, nie ma problemu z ich dopasowaniem do wystroju wnętrza.

Pora wybrać żaluzje plisowane – na co zawrócić uwagę?

Wybierając plisy okienne, powinno się mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, a jedną z nich będą wymiary. Roleta zawsze powinna być dopasowana do wymiarów okna, na którym ma zostać zamontowana. W przypadku okien sztandarowych nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu pośród gotowych modeli. W przypadku okien o kształcie nietypowym, niestandardowym, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie plisy na wymiar. Kolejną kwestią jest design rolety – można postawić na neutralność, stonowaną kolorystykę lub intensywne barwy, ciekawe wzory i desenie. Przy wyborze powinno się kierować przeznaczeniem pomieszczeniem i tym, aby za pomocą plisy podkreślić jego walory. W salonie idealnie sprawdzają się bardziej wyraziste plisy okienne, bo pełni on funkcję reprezentacyjną.

Jeżeli chce się optycznie powiększyć wnętrze, to zaleca się wybrać jasne plisy okienne. Znaczenie ma oczywiście to, w jakim stylu został urządzony salon, roletę zaleca się dopasować do dominującej stylistyki, aby wszystkie elementy wyposażenia tworzyły spójną całość. Zdecydować trzeba też o tym, jakie mają być plisy – zwykłe, zaciemniające czy może termoizolacyjne? Na uwadze powinno się mieć także sposób montażu rolety, może być bezinwazyjny i szybki albo bardziej skomplikowany. W zależności od wybranego modelu, plisy mogą być montowane do rolety, okna, na kątowniki do listwy, na prowadnicach. Nie można też zapomnieć o kwestii pielęgnacji rolety, czyli łatwości i sposobie czyszczenia. Plisy okienne mogą być wykonane z różnych materiałów, dlatego trzeba sprawdzić to, czy można go prać.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.