RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Poradnik

Jak zamontować karnisze do firan?

Jak zamontować karnisze do firan?

Zasłony i firany są ozdobą przestrzeni okiennej, a przy tym chronią nas przed wścibskimi spojrzeniami i zapewniają poczucie prywatności. Aby je zawiesić, niezbędny jest odpowiedni karnisz do firan. Wbrew pozorom samodzielny montaż karnisza nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Wystarczy się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia. Ważna jest również odpowiednia kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Zależnie od kupionego modelu karnisz można zamontować na ścianie lub suficie. Należy też wybrać między montażem inwazyjnym a nieinwazyjnym. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu oraz jak zamontować karnisz do firany krok po kroku?

Karnisze do firan – jaki model wybrać?

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniego karnisza. Powinien on być dostosowany do wielkości wnęki okiennej oraz tego, czy będziemy wieszać tylko firany, czy firany i zasłony. Istotny jest również efekt wizualny, jaki chcemy uzyskać. W eklektycznie urządzonych pomieszczeniach sprawdzą się karnisze do firan podsufitowe z ozdobnym wykończeniem, natomiast w przypadku minimalistycznych wnętrz lepszym wyborem będą karnisze do firan szynowe sufitowe lub karnisze sufitowe podwójne z maskownicą.

Karnisz szynowy aluminiowy mocowany do sufitu to modne rozwiązanie, które pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Należy go zamontować w takiej odległości od ściany, by zawieszone firanki nie opadały na parapet. Dzięki temu ładnie się ułożą, a całość będzie się efektownie prezentować.

Montaż karnisza do firan

Prawidłowy montaż karnisza do firan jest niezwykle istotny, jeśli chcesz mieć pewność, że utrzyma on ciężar firan i zasłon. Producenci karniszy dołączają do sprzedawanych produktów szczegółowe, jasno sformułowane instrukcje. Warto się nimi kierować, montując karnisze do firan. Jednym z ważniejszych etapów tego procesu jest dobór odpowiednich wsporników, tak aby utrzymały zarówno karnisz okienny, jak i zasłony oraz firany, które będą na nim zawieszone. Należy szukać wysokiej jakości kołków rozporowych, ponieważ to one będą w dużej mierze odpowiadać za to, czy nasz karnisz do firan będzie stabilnie zamontowany. Istotnym krokiem będzie również wykonanie otworów. Zwykle do wiercenia w ścianie wystarcza wiertarka udarowa, jednak w przypadku twardego betonu może zajść konieczność użycia młota udarowo-obrotowego. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim sprzętem lub masz jakiekolwiek wątpliwości związane z jego używaniem, nie wahaj się skorzystać z pomocy fachowców.

Karnisz do firan na okno – montaż inwazyjny

Choć montaż karniszy może się wydawać skomplikowany, nie trzeba go zlecać fachowcom. Wystarczy dokładnie zmierzyć szerokość okna i dopasować do niej karnisz firanowy w taki sposób, aby z obu stron wnęki okiennej wystawał na około 20 cm. Następnie należy zaznaczyć punkty, w których zostaną wywiercone otwory. Każdy z nich powinien mieć średnicę większą o około 5–10 mm od kołka rozporowego. Przed umieszczeniem kołka powinno się oczyścić otwór, używając odkurzacza, i usunąć pył oraz różne drobinki pozostałe po wierceniu. Po umieszczeniu kołków rozporowych w otworach należy przymocować wsporniki za pomocą śrubokręta lub wkrętarki, a następnie nałożyć na nie karnisz do firan. Ostatnim krokiem jest zawieszenie firanek – i gotowe!

Karnisze do firan – montaż nieinwazyjny

Nie zawsze mamy możliwość zamontowania karnisza z użyciem narzędzi, dlatego nowoczesny karnisz do firan niewymagający wiercenia cieszy się dużą popularnością. W niektórych sytuacjach może się okazać najlepszym pomysłem. Karnisz rozporowy sprawdza się doskonale między innymi w łazience czy kuchni – można na nim zawiesić zasłonkę prysznicową lub tzw. zazdrostki.

Aby karnisz do firan lepiej się trzymał, kupmy wysokiej jakości klej, dzięki któremu karnisz rozporowy będzie nam służył przez długi czas. Poza tym przed montażem należy odpowiednio przygotować powierzchnię, oczyszczając ją z tłustych zanieczyszczeń, kurzu i pyłu. Trzeba też usunąć wszystkie zbędne warstwy farby oraz pozostałości po klejach. Następnie można dopasować karnisz do firan rozporowy do szerokości wnęki okiennej i zamontować go między ścianami. Przy mocowaniu zwróćmy uwagę na to, by tak ustawić karnisz, aby nie utrudniał otwierania okna.

 Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze