RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Porady

Jak zaprojektować i wyposażyć łazienkę?

Jak zaprojektować i wyposażyć łazienkę?

Łazienka jest bardzo istotnym elementem mieszkania, zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. To miejsce mające nie tylko spełnić podstawowe założenia użyteczności, ale też pozwalające odpocząć i czuć się w nim swobodnie. Zatem jak zaprojektować i wyposażyć łazienkę, aby korzystać z wszystkich jej możliwości?

Projektowanie łazienki – od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba zająć się umiejscowieniem łazienki i określeniem, ilu tego typu pomieszczeń będziemy potrzebować. Dobrze jest mieć w łazience okno, aby zapewnić wentylację lecz najważniejsza jest taka jej lokalizacja, aby było to praktyczne względem pionów sanitarnych.

Równie istotna jest powierzchnia łazienki. Za minimalne wartości przyjmuje się:

  • 5,55 m2 – łazienka z wanną i pralką;
  • 2,85 m2 – łazienka z prysznicem;
  • 1,35 m2 – sama toaleta;

Podczas samodzielnego planowania łazienki warto wyposażyć się w odpowiedni program. Jednym z bezpłatnych rozwiązań jest skorzystanie ze stron WWW, a których tworzy się projekt łazienki online.

Projekt łazienki – podstawowe wyposażenie

Po wyznaczeniu lokalizacji pomieszczenia, ważne jest dokładne zmierzenie wymiarów łazienki. To pozwala wstępnie określić, gdzie umieścimy różne jej elementy i jakie mogą być ich maksymalne wymiary. Niezbędne wyposażenie Twojej łazienki stanowią WC, wanna oraz prysznic, dlatego najpierw pochyl się nad ich wyborem i umiejscowieniem.

Wanna czy prysznic?

Jeśli nasza łazienka jest niewielka, praktyczniejszym rozwiążaniem będzie zamontowanie w niej prysznica. Obecnie, często stosowane są w nich odpływy liniowe, nadające całości eleganckiego, nowoczesnego wyglądu.

W przypadku trochę większego pomieszczenia, dobrze sprawdzą się wanny przyścienne. Ich zaletą jest możliwość wzięcia w nich kąpieli, a jednocześnie, nie zajmują one zbyt dużej powierzchni.

Kiedy nasza łazienka jest bardzo obszerna, możemy pozwolić sobie na trochę luksusu wybierając wanny wolnostojące. Występują one w różnych wariantach estetycznych, bardziej nowoczesnych oraz w stylu retro. Tu liczy się Twoja inwencja, ale jedno jest pewne – taka wanna robi wrażenie.

WC

Kolejnym z niezbędnych elementów wyposażenia jest WC. Możemy przebierać w różnych typach misek klozetowych. Co prawda, funkcjonalność stoi na pierwszym miejscu, jednak jeśli chcemy zadbać o lepsze walory estetyczne, warto wybrać podtynkowe zestawy WC, aby spłuczka nie była na widoku. Zaletą tego rozwiązania jest też to, że podwieszana miska jest wygodniejsza podczas sprzątania, bo nie utrudnia dostępu podczas mycia podłogi.

Projektowanie łazienki – wykończenie ścian i podłóg

Gdy masz już obmyślony plan rozmieszczenia najważniejszych elementów łazienki, pora przejść do ścian i podłóg. Zacznijmy od pytania, jakie płytki dekoracyjne są Tobie potrzebne?

Tu przede wszystkim należy się przyjrzeć trwałości materiałów. Rozróżniamy tutaj płytki ceramiczne i gresowe. Te drugie uchodzą za trwalsze, jednak ich cena przeważnie jest wyższa. Aby zdobyć więcej informacji na ich temat, warto wpisać w wyszukiwarce hasła: płytki warszawa, gres warszawa, sklep z płytkami warszawa.

Pamiętaj także, aby korzystać z usług zweryfikowanego dostawcy, który oferuje największy wybór producentów płytek.

Obecnie mozaiki ścienne i podłogowe to popularny sposób na wykończenie łazienki. Wybierając je, należy się przyjrzeć ich budowie, aby przemyśleć sprawę ich czyszczenia. Decydując się na ten typ płytek, możesz być pewien, że mozaika podłogowa jak i ścienna uatrakcyjnią Twoją łazienkę.

Jeśli w łazience znajdą się ostre zakończenia w narożnikach, pamiętaj też, aby kupić listwy do płytek. One uchronią Cię przed urazami, a także będą stanowiły ciekawy element wykończenia pomieszczenia.

Szeroką ofertę artykułów potrzebnych do wykończenia łazienek znajdziesz pod wskazanym adresem: Multigres – sklep z płytkami online i stacjonarnie w Warszawie

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.