RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Dekoracje

Jakie obrusy na okrągły stół sprawdzają się najlepiej?

Jakie obrusy na okrągły stół sprawdzają się najlepiej?

Okrągłe stoły mają w sobie dużo uroku. Kojarzą się z klimatycznym wnętrzem kawiarni, sprzyjają rozmowom. Okrągły blat umożliwia siedzenie przy stole większej liczby osób, jeśli porównamy go z prostokątnym stołem o takiej samej powierzchni – nie tracimy bowiem miejsca na kąty. Często także okrągły stół umożliwia dosunięcie krzeseł w taki sposób, aby zmieściły się pod nim, nie zajmując dodatkowego miejsca.

Okrągły stół, zwłaszcza w wersji na jednej nodze, nadaje wnętrzu wizualnej lekkości. Aranżacja okrągłego stołu zostawia nam więcej swobody. Nie musimy dbać o parzystą liczbę krzeseł, która jest konieczna do tego, aby prostokątny lub kwadratowy stół prezentował się dobrze. Przy stole okrągłym z powodzeniem można ustawić trzy krzesła. Wystarczy zadbać o odpowiednią odległość między nimi. Okrągły stół w jadalni czy też salonie będzie prezentował się znakomicie w odpowiedniej oprawie, a taką z całą pewnością zapewni obrus. Jaki kształt wybrać? Jak dopasować rozmiar, aby prezentował się doskonale? Postaramy się odpowiedzieć na te nurtujące pytania.

Okrągły obrus – jak wybrać odpowiedni model?

Okrągły obrus to idealna dekoracja okrągłego blatu. Podkreśla jego oryginalny kształt. Boki obrusu w takim układzie zwisają równomiernie i układają się w piękne fale. Jeśli decydujemy się na obrus okrągły, warto zadbać o optymalny rozmiar. Przyjmuje się, że obrus powinien zwisać z blatu 20–25 cm. Zapewnia to odpowiednie ułożenie materiału i, co istotne, taka długość nie przeszkadza w siedzeniu przy stole. Materiał obrusu nie opada na kolana, a jeśli nikt przy nim aktualnie nie siedzi, nie kładzie się na krzesłach. Aby odpowiednio zmierzyć wielkość obrusu, wystarczy do średnicy blatu dodać długość materiału, który znajdzie się poza nim.

Jeśli gustujesz w rustykalnych i tradycyjnych wnętrzach, być może marzy Ci się okrągły obrus, który niemal dotyka ziemi. Taka opcja z dekoratorskiego punktu widzenia również jest mile widziana. Możesz śmiało stworzyć taką aranżację mniejszego okrągłego stolika w salonie, który pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Jeśli natomiast będziesz z tego stołu korzystać, zadbaj, aby obrus na okrągły stół był wykonany z gładkiego materiału, który pozwoli na bezproblemowe wsunięcie krzesła i nóg pod obrus. Tym sposobem zadbasz o funkcjonalność dekoracji.

Na rynku występuje wiele nietypowych wymiarów stołów z okrągłym blatem. W takiej sytuacji warto zamówić obrus okrągły na wymiar. Wówczas będziesz mieć pewność, że osiągniesz wymarzony efekt.

Obrusy na okrągły stół w wersji kwadratowej

Kwadratowy obrus to ciekawa alternatywa dekoracji okrągłego stołu. Blat w kształcie koła prezentuje się ciekawie z czterema symetrycznie zwisającymi rogami materiału. Taka aranżacja sprawdzi się doskonale w nowoczesnych salonach i jadalniach – zwłaszcza jeśli będzie to obrus w kratę lub inny modny geometryczny deseń. Taka dekoracja nie tylko dobrze się prezentuje, ale i zapewnia wygodę użytkowania.

Jak dobrać obrus na okrągły stół

Wybór rozmiaru i kształtu obrusu jest bardzo istotny, jednak pod uwagę należy wziąć jeszcze inne czynniki, które mają wpływ na wykończenie wnętrza.

  • Deseń – obrus musi nawiązywać stylistycznie do pomieszczenia, w jakim się znajduje. Nawet jeśli do tej pory nie występował on w pomieszczeniu, można w prosty sposób to zmienić. Wystarczy do wymarzonego obrusu dobrać pasujące poszewki na poduszki. Efekt harmonijnego wnętrza – murowany.
  • Kolor obrusu również powinien korespondować z barwami występującymi w pomieszczeniu. Może nawiązywać do koloru wzorów na dywanie lub miski z owocami na stoliku kawowym. Ważne jest, aby był jakikolwiek, nawet drobny, punkt zaczepienia. Wyjątkiem są wnętrza monochromatyczne, które chcemy przełamać za pomocą kolorowego obrusa.
  • Odpowiednie dodatki – obrus na okrągły stół to wdzięczny obiekt do dekoracji. Okrągłe stoły kochają towarzystwo dużych wazonów, ozdobnych mis czy tac. Wystarczy jeden duży element ustawiony w centralnym punkcie stołu, aby stworzyć intrygującą aranżację.

Udostępnij

O autorze