RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Budownictwo

Jakie schody, gdy brakuje miejsca?

Jakie schody, gdy brakuje miejsca?

Zakup dwupoziomowego mieszkania, lokalu z antresolą lub piętrowego domu niemal zawsze wiąże się z koniecznością oddzielnego zakupu i montażu schodów. O ile w przypadku tradycyjnych domów na ten cel najczęściej przeznaczona jest wydzielona klatka schodowa, o tyle w lokalach dwupoziomowych i z antresolą problemem może okazać się brak wystarczającej ilości wolnego miejsca. W takiej sytuacji najczęstszym wyborem są schody spiralne, ewentualnie proste z krótkim zabiegiem.

Co wyróżnia schody kręte?

Zgodnie z nazwą cechą wyróżniającą wszystkich schodów spiralnych jest ich kręty charakter. Stopnie w takich schodach wiją się wokół centralnej belki, zamykając się w kształcie walca. To pozwala oszczędzać miejsce, stając się doskonałą alternatywą dla wymagających dużej klatki schodowej schodów tradycyjnych, dwubiegowych, ewentualnie pozbawionych platformy zmieniającej kierunek biegu stopni schodów zabiegowych. Schody spiralne można stosować przy okrągłych, prostokątnych i kwadratowych otworach w stropach, a także używać jako zamiennika dla schodów prostych z krótkim zabiegiem, zwykle stosowanych w pomieszczeniach z antresolą. Ze względu na niezwykle zwartą formę, najczęściej są to schody metalowe (z metalowymi lub drewnianymi stopniami), dla bezpieczeństwa użytkowania zabezpieczone zewnętrzną poręczą, a na szczycie zwieńczone dekoracyjnymi balustradami.

Kiedy kupić schody kręte?

Na taki zakup najczęściej decydują się osoby młode, którym nie przeszkadza ostry kąt ustawienia stopni względem centralnej belki. Poza tym schody spiralne są idealnym wyborem dla mniejszych lokali dwupoziomowych, zwłaszcza urządzonych w sposób nowoczesny. Oczywiście sprawdzą się również w mieszkaniach z antresolą, zajmując mniej miejsca niż schody proste – dzięki instalacji schodów spiralnych możesz odsłonić większą część ściany, wykorzystując wolne miejsce do ustawienia mebli lub zawieszenia dużego telewizora. Niewątpliwą zaletą tego typu konstrukcji jest także duża łatwość montażu oraz w większości przypadków, zdecydowanie niższa cena niż schodów typu tradycyjnego – prostych, wielobiegowych z platformą lub zabiegowych.

Jeśli w małym mieszkaniu dwupoziomowym brakuje miejsca do stworzenia oddzielnej klatki schodowej, najlepszą alternatywą dla schodów tradycyjnych jest ich wersja kręta. Instalacja schodów spiralnych jest możliwa praktycznie w każdym miejscu. Wystarczy powierzchnia 1-1,5 m2 – w zależności od średnicy wybranej konstrukcji. Takie schody sprawdzą się zatem wszędzie. W mieszkaniach z poddaszem i antresolą, a także w domach piętrowych czy dwupoziomowych apartamentach.

Udostępnij