RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Inspiracje

Markiza okienna – istotne informacje

Markiza okienna – istotne informacje

Markizy balkonowe to bardzo funkcjonalne wyposażenie, które można spotkać w wielu polskich domach. W przypadku, gdy słońce bądź deszcz przeszkadzają w wypoczynku na balkonie czy tarasie, zdecydowanie warto rozważyć zaimplementowanie takiego rozwiązania. Przy odpowiednio dobranej markizie można zapomnieć o złych warunkach pogodowych i cieszyć się odpoczynkiem bez ograniczeń. W tym artykule zostaną przedstawione zalety oraz wady markizy balkonowej, jak i okiennej.

Markiza balkonowa

Warto na samym początku zauważyć, że jeszcze niedawno markizy były kojarzone głównie ze sklepami bądź letnimi ogródkami. Od parunastu lat pojawiają się powszechnie w mieszkaniach i w domach jednorodzinnych, gdyż bardzo dobrze chronią przed słońcem oraz deszczem. Dodatkowo stanowią też ciekawy element dekoracyjny. Obecnie markizy balkonowe dostępne są powszechnie w wielu sklepach branżowych. Można kupić je w relatywnie niskiej cenie. Najlepszym wyborem będzie oczywiście renomowany producent markizy balkonowej. Celem jest kupno produktu, który wytrzyma próbę czasu i trudne warunki atmosferyczne.

Co warto wiedzieć o markizach balkonowych?

Okazuje się, że markizy balkonowe przeznaczone są do osłaniania silnie nasłonecznionych okien, balkonów, małych tarasów czy loggii. Dzięki nim można zabezpieczyć powierzchnię przed śniegiem czy deszczem. Co istotne, markizy balkonowe mają składane przegubowo ramiona oraz poszycie z impregnowanego materiału. Do tego dolicza się też regulowany kąt nachylenia. Dostępne są modele przeznaczone do montażu na ostatnich kondygnacjach budynków. Powinny być one wyposażone w boczne wsporniki na stale zainstalowane do ściany. Dzięki temu uchronione są przed silnym wiatrem. Na rynku dostępne są też markizy koszowe. Wyróżniają się one charakterystycznym, półokrągłym kształtem. Przeważnie stosowane są do ozdabiania okien, witryn, a także wejść do lokali użyteczności publicznej. Mogą też wisieć nad drzwiami balkonowymi.

Markiza tarasowa

Markizy tarasowe to typ osłon przeciwsłonecznych. Przeznaczone są do ochrony przed słońcem oraz deszczem na zewnątrz domu bądź budynku. To specjalny typ parasola, który zainstalowany jest do ściany bądź sufitu. Jego konstrukcja pozwala na łatwe rozsuwanie oraz zwijanie materiału osłony. Należy wiedzieć o tym, że markizy tarasowe są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, a materiały, z których są zrobione, przeważnie są odporne na promieniowanie UV oraz wodoodporne. Co istotne, w zależności od modelu, mogą być one regulowane elektrycznie bądź manualnie. Warto wiedzieć o tym, że markizy tarasowe nie tylko zapewniają ochronę przed słońcem, ale też wiatrem i deszczem. Co więcej, pozytywnie wpływają na estetykę przestrzeni zewnętrznej, tworząc przyjemny cień i dodając uroku. Są szczególnie przydatne w okresie letnim, kiedy to intensywne promieniowanie słoneczne może być uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Przed kupnem markizy tarasowej, najlepiej będzie dokładnie zapoznać się z jej parametrami technicznymi i wybrać model, który będzie dostosowany do potrzeb oraz wymagań. Odpowiednio dobrana Markiza tarasowa może przyczynić się do stworzenia przyjemnego i funkcjonalnego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Można ją kupić w relatywnie niskiej cenie, jednak wiele w tej kwestii zależy od konkretnego producenta.

Markiza okienna

Markiza okienna od wielu lat jest powszechnie instalowana w domach. Dostępne są różne rozmiary i kolory, dzięki czemu każda osoba dobierze idealną dla siebie. Dodatkowo zrobione są też z materiałów odpornych na promieniowanie słoneczne oraz wodoodpornych. Na rynku oferowane są zarówno modele elektryczne, jak i manualne. Niektóre wersje wyposażone są też w czujniki, które automatycznie regulują poziom osłony w zależności od natężenia światła. Trzeba wiedzieć o tym, że markizy okienne przyczyniają się do poprawy komfortu użytkowania pomieszczeń, gdyż zapobiegają przegrzaniu się wnętrza. Dzięki nim można zapewnić stabilną temperaturę, co pozwala na obniżenie kosztów związanych z klimatyzacją bądź chłodzeniem pomieszczeń. Co więcej, dzięki osłonie chroniącej przed nadmiernym nasłonecznieniem, zapewnia się też bezpieczeństwo mebli oraz wyposażenia wnętrz. Dzięki markizie nie będzie groziło ich blaknięcie bądź szybkie zużycie. Przed kupnem markizy okiennej, dobrze będzie zapoznać się z jej parametrami technicznymi i wybrać odpowiedni model do swoich potrzeb i wymagań. Odpowiednio dobrana posłuży przez wiele lat. Poprawi jakość życia, co dla wielu osób jest kwestią priorytetową.

Udostępnij

O autorze