RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Budownictwo

Masa bitumiczna – jaką wybrać do izolacji?

Masa bitumiczna – jaką wybrać do izolacji?

Izolacja budynków przed zimnem i wilgocią jest bardzo ważnym elementem budowy domu i nie wolno go pominąć. Dzięki właściwie przeprowadzonej izolacji możemy zyskać ciepły, suchy dom. Pominięcie tego etapu będzie skutkowało uciekaniem ciepła w sezonie zimowym, osadzaniem się pleśni i grzybów na ścianach, oraz brakiem komfortu mieszkania w takim domu – prędzej czy później zaś prowadzi do konieczności wykonania tej izolacji.

Masa bitumiczna – do czego służy?

Masa bitumiczna jest sposobem na hydroizolację budynku, a konkretnie jego fundamentów. Jest to konieczne, aby całkowicie oddzielić wody gruntowe od podłoża budynku i zapobiec ich przenikaniu. Masy bitumiczne to substancje, które nanosi się za pomocą pędzla lub wałka na przygotowane podłoże. Jest to cienka izolacja, która daje jednak bardzo dobre efekty pod względem przepuszczalności. Masą bitumiczną powleka się dokładnie powierzchnie fundamentów od dołu do góry. Dzięki temu tworzy się swoistą „wannę”, dzięki której woda nie ma szans przesiąknąć do fundamentów. Tym samym zaś nie może negatywnie oddziaływać na podłoże budynku.

Rodzaje mas bitumicznych

Masy bitumiczne stosuje się zamiast pap i folii czy membran, ponieważ są w stanie bardzo dokładnie wypełnić wszelkie spoiny i nierówności. Można też stosować je jako izolację ścian w piwnicach, do uszczelniania pokryć dachowych, izolowania tarasów i balkonów od wilgoci, czy nawet w łazienkach. Są to masy rozpuszczalnikowe lub bezrozpuszczalnikowe, których jednym ze składników jest asfalt oraz żywice polimerowe, a także inne tworzywa. Ich zadaniem jest uszczelnianie, zapobieganie przedostawaniu się wilgoci, i ułatwianie rozprowadzania masy po powierzchni. Środki adhezyjne dodawane do mas bitumicznych zwiększają przyczepność masy. Wyróżnia się masy asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe, asfaltowo-polimerowe, asfaltowo-aluminiowe, jednoskładnikowe, dwuskładnikowe, lepiki asfaltowe i emulsje asfaltowe.

Jaką masę bitumiczną wybrać do izolacji?

Wybór masy bitumicznej do izolacji powinien być podyktowany kilkoma kryteriami. Po pierwsze – jaką powierzchnię chcemy zabezpieczyć. Po drugie – jak silne będzie narażenie owej powierzchni na czynniki zewnętrzne. Elastyczność masy bitumicznej zależna od jej składu, będzie oddziaływała na to, jak masa będzie się zachowywała w stosunku do materiałów, które się nią pokrywa, czy nie będzie ich niszczyła. Najlepszym sposobem wyboru masy będzie skonsultowanie swojego wyboru ze sprzedawcą w sklepie firmowym, w którym planujemy ją zakupić.

Udostępnij

O autorze