RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Meble

Meble drewniane do ogrodu przed i po sezonie – jak o nie dbać?

Meble drewniane do ogrodu przed i po sezonie – jak o nie dbać?

Drewniane wyposażenie z ogrodu spotyka się wciąż w wielu przydomowych przestrzeniach, w których gwarantują zarazem wygodę, jak i stanowią stylowy dodatek. Produkty tego typu cieszą się olbrzymią popularnością. Warto jednak wiedzieć, jak o nie prawidłowo zadbać, by spełniały swoje funkcje przez naprawdę długi czas.

Co zrobić, by meble ogrodowe drewniane utrzymały dobrą formę po sezonie? Jak je przygotować do wiosennego wypoczynku? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Drewniane meble ogrodowe – co można spotkać na tarasach i balkonach?

Meble drewniane stosuje się od lat. Ich wielkość i forma wciąż się zmieniają, by produkty tego typu mogły sprostać zmieniającym się oczekiwaniom wymagających użytkowników.

Z tego naturalnego materiału wytwarza się rozmaite elementy wyposażenia. Najczęściej tworzy się przede wszystkim meble wypoczynkowe, czyli:

  • krzesła,
  • leżaki,
  • ławki,
  • stoliki i pełnowymiarowe stoły.

To właśnie od nich zależy wygoda korzystania z tej przestrzeni. Na każdym z siedzisk warto też ułożyć praktyczne i miękkie poduszki, np. z oferty https://bazkar.pl/, które dodatkowo podnoszą komfort spędzania czasu w ogrodzie.

Z drewna da się też zrobić inne produkty do ogrodu. Świetnie sprawdza się do stworzenia szafy lub skrzyni ogrodowej do przechowywania rozmaitych akcesoriów: dodatkowych poduszek, sprzętów do grillowania, zabawek dziecięcych lub narzędzi ogrodniczych, by zawsze mieć wszystko pod ręką, a przy tym zachować idealny porządek w całym ogrodzie.

Gdzie można spotkać drewniane wyposażenie do ogrodu?

Meble drewniane, choć piękne i wytrzymałe (zwłaszcza efektowne produkty z drewna robinii akacjowej), zazwyczaj powinny trafiać do stref wypoczynkowych zadaszonych, gdyż konstrukcje tego typu nie są w pełni odporne na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych – deszczu, temperatury, promieniowania UV.

Lepiej zatem umieszczać je na tarasach, balkonach, a nawet w przydomowych całorocznych oranżeriach, w których zastępują klasyczne meble salonowe.

Różne oblicza stylu a meble drewniane

Meble drewniane zazwyczaj są bardzo proste i minimalistyczne, choć trafiają się oczywiście też modele dekoracyjne, wpisujące się w eleganckie style aranżacyjne.

Najczęściej produkty tego typu są utrzymane w naturalnym kolorze, różnym dla poszczególnych gatunków drewna. Szczególnie ciekawie prezentuje się wyposażenie z drewna buku, dębu lub robinii akacjowej. Niekiedy pojawiają się oryginalne rozwiązania egzotyczne z teaku lub bambusa, które odznaczają się znacznie większą odpornością i trwałością niż klasyczne produkty. Takie wyposażenie warto wykorzystać w ogrodach nowoczesnych, zen lub skandynawskich, a także w wielu stylach klasycznych i vintage.

Ciekawym rozwiązaniem są drewniane meble ogrodowe do przestrzeni utrzymanych w nurcie prowansalskich, pokryte warstwą białej, przecieranej farby, nadające strefie wypoczynku ciekawy, przytulny klimat.

Pielęgnacja mebli drewnianych po sezonie

Meble drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by przez długi czas utrzymały piękny wygląd. Podstawą jest oczywiście regularne oczyszczanie ich z wszelkich zabrudzeń (kurzu, błota, plam od produktów spożywczych). Wykorzystuje się do tego miękką, wilgotną szmatkę z detergentem. Należy uważać, by zbyt mocno nie nasączyć drewna wodą, gdyż może to prowadzić do późniejszego rozsychania się drewna i pęknięć.

Po zakończeniu sezonu, każdy mebel trzeba dokładnie oczyścić i wysuszyć. Jeśli na jego powierzchni pojawiły się jakiekolwiek ubytki, należy je wyszlifować i zabezpieczyć. Później wszystkie elementy drewniane pokrywa się impregnatem, rekomendowanym przez producenta do pielęgnacji konkretnych produktów.

Następnie, powinno się schować meble w pomieszczeniu o stałej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza. Warto okryć je folią brezentową lub pokrowcem, by uchronić je przed zabrudzeniem w czasie składowania. Należy pamiętać, że okrycie musi zapewniać stały dostęp powietrza, by na powierzchni mebli nie pojawiły się groźne i niszczycielskie grzyby.

Jak przygotować meble drewniane do sezonu?

A jak wygląda pielęgnacja wyposażenia ogrodowego przed sezonem? Jeśli wykonało się wszystkie kluczowe czynności w okresie jesiennym, przygotowanie wiosenne nie zajmuje wiele czasu. Najczęściej oznacza wyjęcie mebli, przetarcie z kurzu i ewentualne pokrycie dodatkową warstwą impregnatu, by każdy leżak, stolik i krzesło ogrodowe pięknie się prezentowały oraz zapewniły idealny komfort wypoczynku na kolejny sezon.

Udostępnij

O autorze