RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Porady

Na co zwracać uwagę, kupując gniazdka do domu?

Na co zwracać uwagę, kupując gniazdka do domu?

W każdym domu znajdziesz gniazdka i kontakty, jednak nie wszystkie są takie same. Różnią się one przede wszystkim tym, że niektóre od razu rzucają się w oczy, a inne są sprytnie dopasowane do aranżacji wnętrza i przez to stają się albo dodatkową ozdobą, albo w ogóle są niewidoczne. Jakie mają być gniazdka w Twoim domu? Poznaj kilka kluczowych zasad, aby kupowanie gniazdek i dobieranie ich do stylu Twojego domu stało się znacznie łatwiejsze.

Czym warto się kierować podczas kupowania gniazdek?

Rodzaj i parametry techniczne

Najważniejszą kwestią jest oczywiście to, aby gniazdka w Twoim domu były funkcjonalne i solidne. Dlatego też na początku zwróć uwagę na parametry techniczne. Zastanów się, choćby nad tym, czy gniazdka, które chcesz zakupić i zamontować w salonie, sypialni i w innych pomieszczeniach mają być bez uziemienia czy też z uziemieniem. Przy czym chcemy podkreślić, że lepiej zabezpieczyć się i wybrać modele z uziemieniem, gdyż w razie uszkodzenia jakiegoś urządzenia elektrycznego, nie dojdzie wtedy do zwarcia instalacji elektrycznej, która przecież mogłaby skończyć się nawet pożarem.

Poza tym warto też rozważyć, jaki rodzaj gniazdka chcesz zakupić. Chodzi tutaj o modele podtynkowe lub nadtynkowe. Do tego możesz znaleźć też wiele wariantów gniazdek, czyli modeli pojedynczych, podwójnych, a nawet potrójnych itd. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Design gniazdek

Gniazdka są częścią aranżacji wnętrza, dlatego też podczas ich kupowania należy zwrócić uwagę na to, żeby dopasować ich wygląd do stylu pomieszczenia. Szczególnie popularne dziś są modele nowoczesne i minimalistyczne. Dzięki temu stają się subtelną ozdobą wnętrza i nie rzucają się tak bardzo w oczy. Do wyboru są modele w ogromnej palecie kolorystycznej, o wykończeniu matowym lub z połyskiem. Warto wybrać gniazdko dokładnie w tym samym odcieniu co kolor ścian, aby maksymalnie je zakamuflować.

Dobrym pomysłem będzie dopasowanie wyglądu gniazdek do stylu wyłączników. Wiele osób decyduje się na komplety, by mieć pewność, że ich styl będzie taki sam.

Cena za gniazdka

Duże znacznie podczas wybierania gniazdek i kontaktów do domu ma oczywiście ich cena. Znajdź kompromis pomiędzy solidnością i renomą marek a ceną, którą trzeba zapłacić. Nie ma sensu zwracać uwagę jedynie na produkty o najniższych cenach, jeśli nie wiesz, czego możesz spodziewać się po marce, która je wyprodukowała. Postaw na sprawdzone i korzystne cenowo marki, takie jak np. LEGRAND, Karlik, Berker, Abex, Hager czy Kos Elektro i wiele innych.

Udostępnij

O autorze