RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Budownictwo

Odzież ochronna – 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze!

Odzież ochronna – 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze!

Celem odzieży ochronnej jest bezpieczniejsza praca. Dzięki niej pracownicy są chronieni przed szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami, jakie mogą pojawić się na ich stanowisku pracy, a przez to mogą uniknąć urazów i chorób zawodowych. O czym należy pamiętać przy wyborze odzieży ochronnej? Oto najważniejsze kwestie!

Kiedy pracodawca musi zapewnić pracownikom odzież ochronną?

Każdy pracodawca musi pamiętać o tym, by dostarczać swoim pracownikom niezbędne wyposażenie potrzebne do bezpiecznego wykonywania pracy zgodnie z wymogami BHP. Wśród niego może również znajdować się odzież ochronna dla pracowników.

Termin odzieży ochronnej odnosi się do odzieży, która jest projektowana w celu ochrony przed szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia i życia czynnikami. Mogą być to czynniki fizyczne, na przykład ciepło, zimno, urazy mechaniczne, czynniki biologiczne czy chemiczne, na przykład określone rodzaje chemikaliów, pleśnie, grzyby.

Pracodawca musi nieodpłatnie przekazać pracownikom niezbędną odzież ochronną, która będzie dopasowana do konkretnego stanowiska pracy. Jego zadaniem jest zatem jej odpowiedni dobór, chociaż może on wtedy korzystać z pomocy – pracowników, specjalistów w dziedzinie BHP. O czym zatem warto pamiętać, gdy konieczne jest zakupienie odzieży ochronnej?

Jak wybrać odpowiednią odzież ochronną?

1. Dopasowanie do zagrożeń na stanowisku pracy

Najważniejszą kwestią przy doborze odpowiednich ubrań ochronnych dla pracowników jest dopasowanie ich do zagrożeń występujących na stanowisku pracy.

W tym celu konieczne może być przeprowadzenie procesu oceny stanowiska pracy pod kątem zagrożeń. Pracodawca może zrobić to z pomocą specjalisty w dziedzinie BHP, który opracuje wtedy odpowiednie dokumenty stanowiskowe z informacjami na temat wymogów dotyczących odzieży ochronnej.

2. Spełnienie odpowiednich norm

Odzież powinna również spełniać właściwe normy, które odnoszą się do ochrony przed zagrożeniami na danym stanowisku pracy. Normy te mogą między innymi dotyczyć ochrony cieplnej, podwyższonej widzialności, odporności na różne czynniki chemiczne.

Wysoką jakość odzieży, która spełnia niezbędne normy, może również zaoferować polski producent odzieży ochronnej Mark-Helper, który specjalizuje się w produkcji odzieży dla pracowników.

3. Wysoka jakość wykonania

Dobra odzież ochronna na stanowisko pracy powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości. Właśnie dlatego warto wybierać taką, która jest dopracowana pod kątem najmniejszych detali jak jakość tkanin, ich certyfikacja, wykończenie. Wtedy będzie nie tylko trwała, ale również wygodna dla pracowników.

4. Dopasowanie pod kątem rozmiarów

Właściwa odzież ochronna zadziała tylko wtedy, gdy będzie ona dopasowana do użytkownika pod kątem rozmiaru. Wobec tego pracodawca przed zakupieniem ubrań powinien zwrócić się do pracowników, by uzyskać informacje o rozmiarach noszonej przez nich odzieży.

5. Funkcjonalne rozwiązania w odzieży

Przy zakupie odpowiedniej odzieży ochronnej dla pracowników warto także zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania zostały w niej zastosowane. 

Dodatkowe kieszenie, specjalne przegrody na ochraniacze, podpinki, regulacje – dzięki nim ubrania są łatwiejsze w stosowaniu i wygodniejsze dla pracowników.

Z dostępnymi wariantami odzieży ochronnej można zapoznać się bliżej bezpośrednio na stronach ich producentów, a także w sklepach BHP sprzedających tego typu odzież pracowniczą. Zamówienia na ubrania można również składać całkowicie przez internet, dzięki czemu mogą być one dostarczone bezpośrednio do firmy.

Udostępnij

O autorze