RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Dekoracje

Ozdoby z drewna na jesień – proste DIY!

Ozdoby z drewna na jesień – proste DIY!

Drewno to ponadczasowy materiał, który sprawdza się w wielu sytuacjach: jako element mebli będących wyposażeniem domu, opał, do konstrukcji domów, ale również – jako materiał na ozdoby. Poniżej przedstawiamy najciekawsze pomysły na domowe ozdoby z drewna, które możesz przygotować samodzielnie lub z pomocą najbliższych.

Dlaczego ozdoby z drewna?

Dom bez ozdób wygląda chłodno i sprawia wrażenie niezamieszkiwanego. Dlatego też warto zakupić albo – jeszcze lepiej – samodzielnie wykonać nieco dodatków, dzięki którym lokal będzie oddawał charakter i ducha zamieszkujących go osób. Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie było dla Ciebie przyjemne i zachęcało do codziennych powrotów – zadbaj o dodatki.

Ozdoby z drewna na jesień stanowią perfekcyjny wybór dla tych, którzy cenią sobie prostotę i ciepło. Wykonane z naturalnych materiałów ozdobniki nie tylko prezentują się perfekcyjnie, ale również są bezpieczne dla środowiska, co z pewnością ma duże znaczenie dla szerokiego grona osób. Dodatkową zaletą drewnianych ozdób jest to, że możesz wykonać je samodzielnie – a to doskonałe zajęcie na długie, jesienne popołudnia.

Świeczniki z grubych gałęzi/pieńków

Ozdoby drewniane mają wiele uroku, a co za tym idzie – cieszą się sporą popularnością. Wśród lubianych domowych ozdób znajdują się między innymi świeczniki wykonane z grubych gałęzi lub niedużych pieńków, które możesz wykonać w domowym zaciszu. Aby móc je zrobić, potrzebujesz:

– wiertarki z płaskim wiertłem,

– sosnowych pieńków lub grubych gałęzi brzozy (tyle sztuk, ile świeczników chcesz wykonać),

– podgrzewacze (także tyle, ile chcesz uzyskać świeczników),

– frezarki,

– piły.

Na początek dotnij pieńki lub gałęzie na odpowiednią długość. Następnie upewnij się, że ich kształt umożliwia stabilne ustawienie świeczników – możesz to zrobić za pomocą piły oraz frezarki. Następnie – wykorzystaj wiertarkę do wyżłobienia miejsca pod podgrzewasz. Aby ułatwić sobie zadanie, odrysuj świeczkę po środku pieńka i wytnij kształt minimalnie szerszy. Najlepiej jeśli głębokość otworu będzie odpowiadać wysokości podgrzewacza.

Frezarkę wykorzystaj do wyrównania także wierzchniej części świecznika. Upewnij się, że nie wystają z niego żadne ostre fragmenty – tak, by zapobiec ewentualnym urazom. Drewniane świeczniki możesz ustawić na przykład na tacce wysypanej kamykami lub na talerzu wyłożonym gałązkami drzewa iglastego. Gotowe!

Drewniane lampiony

Latarenki są bardzo popularnym elementem dekoracyjnym w większości polskich domów. W sprzedaży można znaleźć zarówno metalowe modele w czarnej, białej lub czerwonej kolorystyce, jak również rustykalne, wykonane z drewna lampiony, które będą doskonale prezentować się np. na parapecie.

Aby wykonać tego rodzaju ozdobę, potrzebujesz:

– kleju do drewna (lub wiertarka),

– dwóch kwadratowych deseczek o takim samym rozmiarze (na spód i wierzch lampionu),

– jednej kwadratowej deseczki o około 1/4 mniejszej od podstawy i wierzchu,

– czterech wąskich drewnianych deseczek (o szerokości około 4-5cm),

– ozdobnego wykończenia na górę lampionu (np. gałki, uchwytu),

– opcjonalnie: ochronna lakierobejca.

Celowo nie podajemy wymiarów deseczek, gdyż tylko od Ciebie zależy, jakich rozmiarów będzie Twój lampion. Dobrym pomysłem jest zakup gotowych deseczek w markecie budowlanym lub lokalnym sklepie z drewnem. To pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, a przy tym – zyskasz pewność, że poszczególne elementy są równe i odpowiednio przycięte.

Teraz możesz przejść do przygotowywania lampionu. Najpierw przykręć lub podklej boczne ścianki do drewnianej podstawy, a następnie dołącz do nich wierzch lampionu tą samą techniką. Jeśli do składania lampionu wykorzystujesz klej – odczekaj, aż dobrze się zwiąże zgodnie z instrukcją producenta. Następnie – na wierzch możesz podkleić mniejszy kwadrat – postaraj się, by odległości pomiędzy poszczególnymi brzegami były identyczne.

Na koniec – czas na ozdobne wykończenie lampionu w postaci gałki lub metalowego uchwytu. W tym zakresie masz sporą dowolność i ogranicza Cię jedynie wyobraźnia: uzupełnij kompozycję tak, jak uważasz to za stosowne! Opcjonalnie możesz zaimpregnować całość lakierobejcą do drewna. Jeśli lampion będzie stał w domu, nie musisz tego robić, jednak zabezpieczenie materiału może pomóc przedłużyć jego żywotność.

Drewniane kwietniki

Jeśli chcesz, by Twoje ozdoby drewniane miały także aspekt praktyczny – koniecznie spróbuj przygotować kwietnik z drewna. To nie tylko efektowne, ale również szybkie i niedrogie rozwiązanie na wygodne umiejscowienie kwiatów w wybranym przez Ciebie miejscu.

Aby wykonać kwietnik, potrzebujesz:

– profili drewnianych o wymiarach dopasowanych do wielkości rośliny,

– płaskiej, prostokątnej deski o wymiarze dopasowanym do wielkości rośliny,

– śrub, nakrętek i podkładek,

– kleju do drewna,

– papieru ściernego lub frezarki,

– wiertarki,

– piły do drewna,

– opcjonalnie: lakierobejcy do drewna.

Najpierw upewnij się, że wszystkie fragmenty drewna są gładkie. Teraz podziel drewniane profile tak, by uzyskać dwa fragmenty odpowiadające długości deseczki. Następnie dotnij elementy, które znajdą się na pozostałych dwóch bokach i nóżki o takiej długości, jak wysoka ma być ramka. Przygotuj je, biorąc pod uwagę także profile „długościowe” i odpowiednio zmniejszając te elementy, które mają znaleźć się na krótszych bokach prostokąta. Połącz je ze sobą klejem. Od spodu dołącz także elementy, które będą stanowić podstawę dla ramki otaczającej kwiaty – również za pomocą kleju. Odczekaj, aż dobrze się zawiąże.

Przygotuj nóżki odpowiedniej długości i umieść je pod prostokątną deską przyklejając je lub przewiercając. Opcjonalnie możesz pomalować kwietnik lakierobejcą.

Partnerem artykułu jest firma Ewood, oferująca drewniane kantówki, plastry i deski. 

Udostępnij

O autorze