RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Porady

Suszenie palet – jak wygląda?

Suszenie palet – jak wygląda?

Ludzie suszą drewno od wieków, odnosząc zarówno sukcesy, jak i porażki. Sukcesy są zazwyczaj oparte na doskonałej jakości i minimalnym czasie suszenia. Klęski są wynikiem złych warunków suszenia, zbyt wolnych lub zbyt szybkich dla danego materiału. Jak więc powinno wyglądać suszenie palet?

Co warto wiedzieć o tym procesie?

Wiele problemów z suszeniem palet zaczynają się w lesie, zwłaszcza w odniesieniu do plam w cieplejszych miesiącach. Istnieją dwa rodzaje plam, które występują w drewnie twardym i miękkim: grzybowe i chemiczne (często nazywane enzymatycznymi). Plamy grzybowe są spowodowane przez żywego grzyba, który zużywa cukry i skrobię w drewnie bielistym. Plamy chemiczne są wynikiem utleniającego ciemnienia substancji chemicznych wytwarzanych przez konkretną żywą komórkę znajdującą się w drewnie bielistym. Podczas gdy plamy te często nie ujawniają się aż do późniejszego etapu procesu suszenia, często zaczynają się od złego obchodzenia się z balami. Pamiętaj, że szuranie do palet sprawią, że osiągniesz upragniony wygląd drewna.

Suszarnie do palet — czy są niezbędne?

Gdy kłody są przetarte na deski i kanty, pozostaje możliwość wystąpienia obu rodzajów bejc. Dla drewna podatnego na chemiczne przebarwienia (sosna biała, klon twardy, klon miękki, jesion, hikora i topola żółta), należy umieścić tarcicę na kijach i w miejscu o dobrym przepływie powietrza w ciągu dwunastu godzin od przetarcia. Im dłużej tarcica pozostaje w martwym opakowaniu, tym większe są szanse na powstanie plam chemicznych. Plamy te często nie są wykrywane, dopóki tarcica nie zostanie poddana dalszej obróbce po wysuszeniu. Szybkie suszenie palet oznacza umieszczenie tarcicy w miejscu szybkiego suszenia na placu, użycie szopy z wentylatorem lub skierowanie jej bezpośrednio do suchych pieców — wszystkie warunki z dobrym tempem suszenia. Najlepsze zaś jednak będą https://www.ventech.pl/suszarnie-do-palet/.

Suszarnie do palet — jaka jest najlepsza metoda na suszenie palet?

Jednym z najczęstszych sposobów rozpoczęcia procesu suszenia palet jest suszenie powietrzem. Suszenie palet powietrzem to świetny sposób na zmniejszenie wilgotności drewna bez kosztów energii. Jednak złe suszenie powietrzem może prowadzić do dużych ilości degradacji (kraty, pęknięcia, plamy, wypaczenia); stąd faktycznie czyni to kosztowny proces. Prawidłowe suszenie powietrzem pozwala na zwiększenie liczby wsadów do pieca w ciągu roku (niższa zawartość wilgoci w piecu oznacza mniej dni w piecu, aby osiągnąć docelową zawartość wilgoci), a dla wielu producentów palet, zapewnia niezbędną utratę wilgoci, aby zapobiec grzybiczemu zabarwieniu materiału.

Udostępnij

O autorze