RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Poradnik

Wnętrza skandynawskie – jak dobierać do nich lampy?

Wnętrza skandynawskie – jak dobierać do nich lampy?

Wystrój skandynawski wydaje się być propozycją aranżacji stworzoną na miarę naszego klimatu. Domownicy chętnie stawiają właśnie na ten styl, bo kojarzy się z przytulnością, przestronnością, uporządkowaniem i kolorami, w których można poczuć się dobrze. 

W aranżacjach skandynawskich ogromne znaczenie odgrywa oświetlenie. Jakiego rodzaju lampy sprawdzą się wśród takich propozycji? Na co warto postawić?

Oświetlenie, które odgrywa główną rolę

W aranżacjach skandynawskich oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Skandynawowie zmagają się bowiem z dużą liczbą dni, w których brakuje im światła słonecznego. Tworzą zatem wnętrza możliwie jasne, przestronne, w których przez okna wpada maksimum światła naturalnego. Uzupełniają je o lampy rozświetlające poszczególne pomieszczenia i przestrzenie. 

Oświetlenie w tego typu wystrojach to głównie miękkie linie, geometryczne kształty, przede wszystkim okrągłe klosze. Do tego stonowana paleta kolorystyczna – biele, beże, szarości. Takie propozycje oświetleniowe można znaleźć w sklepie https://lampy.it/

Skandynawskie aranżacje są jednak na tyle różnorodne, że można pozwolić sobie na nieco więcej fantazji. Wystarczy wybrać któryś z głównych nurtów – duński, fiński czy szwedzki. W nurcie duńskim będzie miejsce na biel i ecru, przełamanie żółtymi i niebieskimi detalami, a do tego kunszt widoczny głównie w dodatkach. Propozycja szwedzka to minimalizm, prostota i zdecydowana przewaga bieli. W stylu fińskim będą geometria, minimalizm oraz grafity, granaty i ciemne brązy. Warto kierować się tymi elementami podczas wybierania oświetlenia. 

Kształty, formy i kolorystyka

Skandynawskie aranżacje to przede wszystkim, wspomniane już, stonowane kolory. Można zatem szukać wśród kloszy i abażurów w bielach, beżach, szarościach. W zależności od wybranego nurtu, będą to również ciemne czy wyrazistsze kolory. Skandynawski styl, czyli minimalizm, prostota i funkcjonalność w wydaniu jasnych barw, dobrze jest przełamać żywymi kolorami. Żółcie, odcienie niebieskiego i granatu, zielenie czy brązy. Możliwości jest bardzo dużo!

Wśród kształtów poszukamy za to geometrii, ale i miękkich, subtelnych linii. Okrągłe, owalne klosze, abażury, które prezentują się subtelnie i wnoszą przytulność do domowych wnętrz. To strzał w dziesiątkę! Można również znaleźć tu miejsce dla nowoczesności, a nawet industrialnych akcentów, wybierając nieco bardziej kanciaste i minimalistyczne oświetlenie. 

Typy lamp

Wśród lamp poszukamy kinkietów, lamp podłogowych oraz konstrukcji stołowych. Zastosujemy również klasyczne lampy wiszące, stawiając raczej na prostotę i subtelne zdobienia niż bogato zdobione żyrandole, które lubią się z klimatami glamour. 

Ciekawą propozycją będą ponadto kolorowe kable zakończone dużymi, kształtnymi żarówkami. To dopiero odwaga!

Pamiętajmy! W skandynawskiej aranżacji ma być przytulnie, ciepło i miło. Ma być również przestronnie, jasno, z maksymalnym wykorzystaniem światła naturalnego, które jest niezwykle ważne. 

 

Udostępnij

O autorze