RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Poradnik

Elementy montażowe i uzupełniające do blachodachówki

Elementy montażowe i uzupełniające do blachodachówki

Jeżeli chcesz pokryć swój dach blachodachówką, powinieneś wiedzieć jakie dodatkowe elementy powinieneś mieć, aby ją zamontować. Ponadto niezbędne są odpowiednie elementy uzupełniające, które mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie pokrycia dachowego. Przeczytaj o tym, jakie elementy uzupełniające i montażowe są niezbędne do blachodachówki. 

Niezbędne elementy do mocowania pokryć dachowych 

Blachy najczęściej mocowane są specjalnymi wkrętami bądź spinkami, jednakże sposób ich mocowania jest zależny od rodzaju dachu. Popularne pokrycia, takie jak blachodachówka, przytwierdzane są do konstrukcji dachowej za pomocą tzw. wkrętów farmerskich z łbem sześciokątnym i podkładką z gumy EPDM. Wkręcane są one w zagłębienia profili pokrycia, a ich elastyczne zamocowanie przez podkładkę pozwala na ruchy termiczne i uszczelniane złącza. Łby wkrętów farmerskich lakierowane są na odpowiedni kolor, dostosowany do koloru pokrycia, co sprawia, że są niemal niewidoczne na powierzchni dachu. Średnio zużywa się 8-12 wkrętów na 1 m2 pokrycia. 

W przypadku pokryć z blachodachówki modułowej dodatkowo wąskie płyty łączone są na zakładkach doczołowo, z użyciem blachowkrętów lub zszywek. Przy pokryciach z blach płaskich najczęściej stosuje się wkręty z łbem płaskim lub do przybijania gwoździami tzw. żabki. 

Kominki wentylacyjne 

Poddasza użytkowe wymagają ułożenia termoizolacji pod pokryciem, co wymusza zapewnienie wentylacji podpołaciowej, która umożliwia odprowadzenie wilgoci i osuszenie spodniej strony pokrycia. Przy prostych konstrukcjach dachowych wystarczający przewiew mogą zapewnić szczeliny wentylacyjne w okapie i kalenicy, ale w przypadku dachów łamanych lub dachów z lukarnami, konieczne może okazać się wstawienie odpowiednich elementów wentylacyjnych w połaci dachowej. 

Stosownie do rodzaju pokrycia rolę taką pełnią odpowiednio ukształtowane blaszane kominki wentylacyjne, które stosowane są szczególnie przy pokryciach z blachodachówki. Natomiast funkcję ochronną kalenicowych czy okapowych szczelin wentylacyjnych przed wdmuchiwaniem większych zanieczyszczeń, czy zagnieżdżeniem się ptaków pełnią taśmy grzebieniowe tzw. wróblówki lub folie perforowane. 

Bariery przeciwśnieżne i ławy kominiarskie 

Na spadzistych dachach, szczególnie w rejonach o dużym nasileniu opadów śniegu, należy zamontować barierki śniegowe, które zabezpieczą przed zsuwaniem się dużych mas śnieżnych mogących uszkodzić np. orynnowanie, a także stworzyć zagrożenie dla przechodzących ludzi. 

Na pokryciach blaszanych, do których należy również blachodachówka, wsporniki barierki przykręcane są poprzez blachę do konstrukcji dachowej. Montuje się je także na pokryciach z gontów. 

W analogiczny sposób do montażu barierek śniegowych instalowane są tzw. ławy kominiarskie pozwalające na bezpieczne poruszanie się po stromych dachach. Na wspornikach dostosowanych do wybranego rodzaju pokrycia mocowane są ażurowe podesty w linii komin – wyłaz dachowy. W razie potrzeby montowane są także drabinki lub przystosowane do ich ustawienia zaczepy. 

Przejścia przez połać dachu

Przejścia przez połać dachu to miejsca sprzyjające wystąpieniu przecieków, z tego powodu ich montaż powinien być szczególnie staranny. Oprócz kominów, które wymagają wykonania wokół nich obróbek np. blacharskich, przez dach często przeprowadzone są odpowietrzenia kanalizacji, wyloty kanałów wentylacyjnych czy przejścia dla masztów antenowych. Sposób przejścia przez dach zależy bezpośrednio od rodzaju wybranego pokrycia dachu, jak i dostępnych elementów uzupełniających dla konkretnych modeli np. blachodachówek. 

W przypadku pokryć blachodachówką lub blachą trapezową najczęściej stosowane są nasadki z tworzywa z profilowaną podstawą, które pasują do profili określonych modeli. Mocowane są one na pokryciu po wycięciu koniecznego otworu.

Wybierając model blachodachówki, warto zdecydować się na taki, do którego dostępna jest cała gama akcesoriów. Wraz z pokryciem podstawowym można kupić nie tylko kominki wentylacyjne, bariery przeciwśnieżne i ławy kominiarskie, ale także gąsiory, blachy kloszowe, obróbki okapowe i wiatrownice. Wszelkie te elementy dostępne są w rekomendowanym sklepie internetowym https://pokrycia.pl/. 

Udostępnij

O autorze