RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

BudownictwoPoradnik

Jakie ogrzewanie wybrać do domu?

Jakie ogrzewanie wybrać do domu?

Wybór ogrzewania do budynku, w którym mieszkamy, jest niezwykle istotną sprawą – zależy od tego nie tylko temperatura, jaka będzie panowała we wnętrzu, ale również stan naszego portfela i… środowiska naturalnego. Porównaj wady i zalety każdej z opcji i podejmij przemyślaną decyzję.

Węgiel – dla oszczędnych

W Polsce to właśnie ogrzewanie węglowe jest tym najbardziej popularnym – po części dzieje się tak zapewne dlatego, że jesteśmy oszczędnym społeczeństwem, a po drugie… z powodu przywiązania do tradycji. Węgiel ma sporo zalet: oprócz tego, że jest niedrogi, to jeszcze jest rodzajem paliwa ogólnodostępnego. Nowoczesne kotły są również o wiele bardziej wygodne niż te, które były stosowane przed dekadami. Nie zmienia to jednak faktu, że ogrzewanie domu węglem ma bardzo negatywny wpływ na środowisko i nasze zdrowie – efektem spalania węgla jest wydzielanie się znacznej ilości toksycznych substancji, które dostają się do powietrza – a przecież wszyscy nim oddychamy. Warto zatem wybierać węgiel wysokiej jakości – zwykle powoduje on mniej szkód ekologicznych.

Olej – dla tych, co cenią wygodę

Ogrzewanie olejowe jest wprawdzie droższe od węglowego (i z tego powodu również mniej popularne w naszym kraju), ale jednocześnie bardzo wygodne. Kościół pracuje właściwie “sam” – najważniejsze, co musimy przy nim zrobić, to regularnie go serwisować. Jest to niezbędne z uwagi na nasze bezpieczeństwo. Opalanie domu olejem jest także “czyste” – w przeciwieństwie do węgla, oleju nie musimy przechowywać w osobnym pomieszczeniu. To rozwiązanie bardzo cenią sobie zatem esteci i osoby pedantyczne.

Gaz – rozwiązanie dla osób praktycznych

Nie wszędzie możliwe jest ogrzewanie domu za pomocą gazu – trzeba bowiem dany budynek przyłączyć do odpowiedniej sieci. Jednak tam, gdzie taka opcja wchodzi w grę – z pewnością warto wziąć ją pod uwagę! Ogrzewanie gazem jest tańsze, niż olejem, a jednocześnie powoduje mniej zanieczyszczeń, niż spalanie węgla. Nowoczesny kocioł gazowy nie wymaga wydzielonej kotłowni – możemy go umieścić też w kuchni, łazience czy korytarzu. Jeżeli jednak decydujemy się na kotłownię, to może być ona naprawdę “minimalistyczna” – zdecydowanie mniejsza od tej, która jest wymagana przy kotle węglowym. Zaletą ogrzewania gazowego jest także możliwość jego podłączenia zarówno do grzejników ściennych, jak i systemu płaszczyznowego.

Prąd – dla tych, co wymagają

Ten rodzaj ogrzewania cieszy się “złą sławą” bardzo drogiego systemu grzewczego – i z pewnością nie należy on do najtańszych. Jednak odpowiednio wybrana taryfa u dostawcy energii pozwala cieszyć się tym nowoczesnym rozwiązaniem w rozsądnej cenie! Ogrzewanie elektryczne jest bardzo wygodne – niemal bezobsługowe. Należy również do rozwiązań dość przyjaznych środowisku – dlatego często wybierają je osoby, które dbają o przyrodę.

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, jakie ogrzewanie powinniśmy wybrać – ważne jest to, by było to rozwiązanie najlepsze dla nas i naszej rodziny. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, starannie przeanalizujmy nasze potrzeby i oczekiwania – dzięki temu z pewnością będziemy zadowoleni z dokonanego wyboru!

Udostępnij

O autorze