RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Poradnik

4 sprawdzonych metod na pielęgnację drewnianych podłóg

4 sprawdzonych metod na pielęgnację drewnianych podłóg

Drewniane podłogi to nie tylko ostatni krzyk mody w przemyśle wnętrzarskim – to niesłabnący od lat trend, który na dobre zawładnął całą branżą. Trudno dziś znaleźć dom lub mieszkanie, w którym nie byłoby ani jednej drewnianej podłogi. Rzecz jasna niektórzy decydują się na imitacje drewna, takie jak drewno kompozytowe lub panele z tworzywa sztucznego przypominającego drewno, jednak często już na pierwszy rzut oka widać, co drewnem jest, a co nie. Powodem takiej decyzji mogą być nie tylko finanse – wszak naturalne drewno nie należy do materiałów tanich – ale również obawa o to, że parkiet z naturalnego materiału szybko ulegnie zniszczeniu. Faktem jest, że drewno jest wrażliwe, jednak wystarczy odpowiednio je pielęgnować, by przez lata cieszyło oko i przeobraziło się w stary, szlachetny parkiet. Oto kilka porad dotyczących dbania o drewnianą podłogę:

1. Pokryj drewno olejem i lakierem

Większość desek sprzedawanych w hurtowniach jest już nasączona odpowiednimi olejami zabezpieczającymi drewno przed wilgocią i mechanicznymi odkształceniami. Zobacz więcej na ten temat na stronie producenta. Jednak po ułożenie drewnianej podłogi, a zwłaszcza parkietu, należy pokryć go warstwą ochronnego lakieru, który dodatkowo zablokuje wilgoci dostęp do desek. Dzięki temu nie będziesz drżeć o każdą rozlaną na podłogę kroplę płynu – szybko starta nie pozostawi śladu. A skoro już o tym mowa…

2. Od razu ścieraj mokre plamy

Największym wrogiem drewna jest wilgoć. To woda odkształca, wybrzusza i niszczy drewno. Może też zmienić kolor lakieru pozostawiając na podłodze trwałą plamę. Jednak nie robi tego natychmiast – musi pozostać rozlana przez dłuższą chwile, by wsiąknąć w pory drewna i przedrzeć się przez ochronną warstwę lakieru. Jeśli więc ty lub ktokolwiek inny rozleje coś na podłogę, powinieneś to jak najszybciej wytrzeć, a po plamie nie będzie śladu. I nawet jeśli rozlejesz czerwone wino albo ciemny olej, szybko wytarta plama nie odciśnie się na stałe na deskach. Co innego, jeśli kałuża wsiąknie, bo nikomu nie chce się iść po ścierkę – takie rzeczy zostawiają ślad nawet na najlepiej zabezpieczonym drewnie.

3. Nie daj kurzowi zalegać na parkiecie

Również kurz i brud mogą powodować niszczenie parkietu drewnianego. Jeśli nie będziesz regularnie zamiatać lub odkurzać, może okazać się, że drobiny brudu dostają się między deski rozpychając je i wybrzuszając. Dodatkowo drobne śmieci mogą zniszczyć lakier pozostawiając na nim drobne rysy, które może i zazwyczaj są niewidoczne, ale przy spojrzeniu pod światło pokazują się. A nikt nie chce widzieć, że jego parkiet jest w tak opłakanym stanie.

4. Sprawdzaj pasty

Choć mogłoby się wydawać, że pasty do podłóg można stosować zawsze i wszędzie, nie jest to prawdą. Niektóre pasty mogą źle oddziaływać z niektórymi lakierami lub olejami użytymi do zabezpieczenia podłogi przy kładzeniu jej. Dlatego też zanim położysz na podłogę jakąkolwiek substancję chemiczną, upewnij się, że jest ona dostosowana do stosowania wraz z twoim lakierem lub olejem zabezpieczającym.

Udostępnij

O autorze