RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Poradnik

Jaka podłoga do salonu? – Sprawdź najlepszy wybór!

Jaka podłoga do salonu? – Sprawdź najlepszy wybór!

Salon czy też pokój dzienny jest takim pomieszczeniem, w którym zazwyczaj spędza się sporo czasu. Przestrzeń ta może też pełnić wiele różnych funkcji, a dodatkowo może być wizytówką domu w przypadku, kiedy to tutaj gościmy osoby nas odwiedzające. Wybierając więc materiał wykończeniowy na podłogę w tym pomieszczeniu powinniśmy się wobec tego kierować zarówno względami praktycznymi (czyli wygodą, tym, czy łatwo daną podłogę utrzymać w czystości lub czy będzie ona trwała) ale i estetycznymi (a więc czy taka podłoga szybko się nam nie znudzi i czy będzie pasowała do stylistyki wnętrza). Nie bez znaczenia są też koszty oraz to, jak drogie w realizacji będzie to rozwiązanie na jakie się zdecydujemy.

Jaka podłoga do salonu? Najprostszym rozwiązaniem są panele

Zdecydowanie najłatwiejsze w realizacji jest położenie na podłodze paneli. Jest to też jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Jeśli chodzi o kwestie techniczne – panele nie są materiałem wymagającym, jedyne co na pewno trzeba zakupić to specjalne podkłady lub też piankę, na których takie panele ułożymy. Samo układanie paneli, a następnie montaż listew przypodłogowych nie jest aż tak trudnym zajęciem, które koniecznie wymagałoby ręki fachowca. Nawet amator prac budowlanych z dużymi chęciami i motywacją będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem. Panele podłogowe są też rozwiązaniem tanim, gdyż cena za 1 metr kwadratowy tego materiału zaczyna się już nawet od kilkunastu złotych. Przy tak niskich kosztach warto też zwrócić uwagę na ogromny wybór paneli różnego rodzaju w szeregu wzorów i kolorów. Tak naprawdę odwiedzając pierwszy lepszy market budowlany znajdziemy tam co najmniej kilkanaście propozycji paneli różnych producentów, gdzie można wybrać taki model, który będzie doskonałym uzupełnieniem naszej stylizacji pokoju dziennego.

Panele podłogowe są też względnie trwałe i wytrzymałe, ale ich jakość w dużej mierze zależy od ich twardości oraz grubości, a dodatkowym, istotnym parametrem będzie też ich klasa ścieralności. W przypadku najtańszych modeli panele mogą szybko się wytrzeć, zarysować, a ich estetyka nawet przy niezbyt intensywnym użytkowaniu już po krótkim czasie będzie pozostawiać wiele do życzenia. Wystarczy jednak sięgnąć po panele z nieco wyższej półki cenowej, aby kupić produkt o zadowalającej jakości, który z powodzeniem będzie nam służyć przez wiele lat przy normalnym użytkowaniu wnętrza.

Alternatywa dla paneli – szlachetne drewno we wnętrzu

Jeśli wolelibyśmy postawić na wykończenie wyższej jakości, które też będzie trwalsze, bardziej wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – powinniśmy wybrać lite drewno w postaci desek lub też parkietu. Zazwyczaj położenie na podłodze drewna wiąże się z bardziej angażującymi pracami budowlanymi i tutaj konieczny może okazać się doświadczony fachowiec. Oczywiście, podłoga drewniana będzie droższa od paneli podłogowych, można jednak tłumaczyć to jej znacznie lepszą jakością i dłuższym czasem użytkowania. Może być tak, że prędzej się nam ona znudzi niż zniszczy. Parkiet drewniany, nawet jeśli ma na sobie zarysowania – zawsze można zeszlifować i wycyklinować na nowo po to, aby nadać mu pierwotnego wyglądu.

A może warto przekonać się do płytek?

Odrobinę mniej standardowym rozwiązaniem w salonie będzie terakota lub też płytki ceramiczne. Mówi się, że są one zimne w dotyku, a w takim pomieszczeniu jak pokój dzienny zazwyczaj zależy nam na tym, aby podłoga była ciepła i przyjemna w dotyku. Ten problem może jednak w ogóle nie istnieć w przypadku, kiedy w naszym mieszkaniu mamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe – wówczas podłoga jest ciepła zawsze – niezależnie od tego, na jaki materiał wykończeniowy na podłodze się zdecydujemy.

Glazurę charakteryzuje ogromna trwałość, a także bardzo bogaty asortyment różnych płytek w dowolnym formacie. Pod kątem pokoju dziennego może zainteresować nas taka glazura, która imituje naturalne drewno, a w takim przypadku format kafelków jest zbliżony do formatu zwykłych paneli podłogowych. Tak naprawdę, bardzo często na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać, czy ukończona podłoga jest glazurą czy też tradycyjnymi panelami podłogowymi. Warto natomiast wspomnieć, że glazura doskonale sprawdzi się w pomieszczeniu o podwyższonej wilgoci i będzie mogła służyć nam przez długie lata.

Bardzo modną alternatywą, która doskonale będzie pasowała do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych lub też wnętrz w stylu glamour są płytki na wysoki połysk w dużym formacie – nawet 1 m na 1 m. Dzięki tak dużej wielkości kafli dodają one każdemu wnętrzu przestronności, są bardzo efektowne i bardzo eleganckie. Można wybrać takie właśnie płytki w modnych obecnie odcieniach kremu czy też szarości.

Jeśli chodzi o glazurę w pokoju dziennym, ceny tego materiału wykończeniowego są bardzo przystępne, chociaż także i w tym przypadku warto wybierać sprawdzonych producentów i zwrócić uwagę na klasę ścieralności, która powie nam coś więcej o jakości produktu. Zazwyczaj w przypadku glazury trzeba się też liczyć z tym, że konieczne będzie zatrudnienie dobrego fachowca, który taką podłogę dla nas wykona.

Udostępnij

O autorze