RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Porady

Naprawa klimatyzatorów domowych – komu ją zlecić?

Naprawa klimatyzatorów domowych – komu ją zlecić?

Klimatyzatory montowane są dzisiaj w wielu polskich domach i mieszkaniach. Dzięki nim nawet najbardziej upalne lato staje się bardziej komfortowe. Niestety, klimatyzator, podobnie jak inne urządzenia, jest narażony na usterki. Kiedy konieczna jest naprawa klimatyzatorów w domu? Jak wybrać specjalistów w tej dziedzinie? Podpowiadamy!

Kiedy konieczna jest naprawa klimatyzatora w domu?


Głównym zadaniem klimatyzatora jest obniżanie temperatury powietrza w pomieszczeniu, chociaż niektóre urządzenia tego typu wyposażone są także w funkcje ogrzewania czy oczyszczania powietrza.

Nawet najdroższe klimatyzatory uznanych producentów mogą się zepsuć. Zwykle do awarii przyczyniają się zużycie elementów eksploatacyjnych, niesprzyjające warunki pracy (wysokie temperatury, zapylenie powietrza), ale także mogą mieć one związek z wadami produkcyjnymi czy nieprawidłowym montażem i użytkowaniem klimatyzatora.

Warto wiedzieć, kiedy konieczna jest naprawa klimatyzatorów w domu. Wskazują na to objawy, jakie pojawiają się podczas użytkowania urządzenia. Na co zwrócić uwagę?

Objawy wskazujące na usterki klimatyzacji:
– Osłabienie mocy chłodniczej urządzenia,
– Głośniejsza praca klimatyzatora,
– Dziwne dźwięki dobiegające z klimatyzacji,
– Woda wyciekająca z parownika,
– Dym wydobywający się z urządzenia,
– Nieprzyjemny zapach klimatyzacji – zapach spalenizny, pleśni,
– Brak reakcji na próby uruchomienia klimatyzatora.

Gdy pojawiają się takie objawy, wtedy należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem klimatyzatorów!

Komu zlecić naprawę klimatyzatora domowego?


Jeżeli konieczna jest naprawa klimatyzatorów, w takiej sytuacji duże znaczenie ma wybór odpowiedniego serwisu. Komu zlecić usunięcie usterek w klimatyzatorze?

Naprawą klimatyzatorów domowych zajmują się najczęściej te same firmy, które prowadzą sprzedaż i montaż klimatyzacji. Mogą one wykonać naprawy gwarancyjne, gdy urządzenie nadal objęte jest ochroną gwarancyjną producenta, a także naprawy pogwarancyjne klimatyzatorów, jeżeli ochrona już się zakończyła.

Wiele osób zleca usługi w tej samej firmie, w której dokonano zakupu i zlecono montaż klimatyzacji, lecz naprawa klimatyzatorów domowych może być też zamówiona w innym przedsiębiorstwie.

Jak wybrać dobrą firmę serwisującą klimatyzację?


Dobra firma zajmująca się naprawą klimatyzatorów powinna wykonać prace kompleksowo i profesjonalnie. Do tego celu konieczne jest posiadanie szerokiej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto wybierać serwisy, które obecne są na rynku od dawna i cieszą się uznaniem wśród klientów.

Najlepiej wybierać autoryzowane serwisy klimatyzacji, których pracownicy przeszli szkolenia w zakresie montażu i serwisu urządzeń konkretnych marek.

Serwisant wykonujący naprawy klimatyzacji musi mieć też dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje. Do serwisu klimatyzatorów konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji na uprawnienia F-gazowe oraz uprawnienia elektryczne do 1kV.

Dodatkowo można sprawdzić w internecie opinie o firmach serwisujących klimatyzację, aby dowiedzieć się, które z nich są rekomendowane.

Warto pamiętać o tym, że wybór nieodpowiedniej firmy serwisującej może prowadzić do uszkodzenia klimatyzatora i podwyższyć koszty!

Naprawa klimatyzacji – jak przebiega?
Naprawa klimatyzatorów w domu przebiega etapami:
1. Diagnostyka usterki.
2. Wyczyszczenie instalacji klimatyzacyjnej.
3. Naprawa klimatyzatora, wymiana części zamiennych.
4. Sprawdzenie szczelności instalacji.
5. Kontrola po wykonanych pracach.

W większości przypadków naprawa odbywa się w domu klienta. W zależności od rodzaju usterki trwa od około 30 minut do 3 godzin.

Ile kosztuje naprawa klimatyzacji?


Jeżeli klimatyzator domowy nadal jest objęty ochroną gwarancyjną, a usterka nie jest wynikiem zaniedbania czy działania użytkownika, serwis może naprawić urządzenie bez dodatkowych opłat.

Gdy jednak klimatyzacja jest już starsza lub też serwis odmówił naprawy gwarancyjnej, za usługę należy zapłacić z własnej kieszeni.

Cena naprawy klimatyzatora domowego zależna jest od przyczyny usterki oraz od sposobu jej usunięcia:
– Diagnostyka usterek – około 100-250 zł – w przypadku zlecenia naprawy opłata ta najczęściej nie jest pobierana.
– Naprawa klimatyzacji domowej – średnio 60-90 zł za roboczogodzinę, zwykle firmy stosują minimalną stawkę w wysokości 2-3 roboczogodzin.
– Dodanie do instalacji czynnika chłodniczego – 100-200 zł.
– Usuwanie nieszczelności w instalacji klimatyzacji – 200-400 zł.
– Części zamienne do klimatyzatora – od 30 zł do ponad 500 zł.

Dodatkowe opłaty mogą być naliczone wtedy, gdy firma musi dojechać do klienta poza obszar swojej działalności.

Przybliżony koszt naprawy klimatyzatora domowego można uzyskać po wykonaniu jego diagnostyki.

Jak dbać o klimatyzator w domu?


Aby zmniejszyć ryzyko usterek klimatyzatora domowego, warto pamiętać o kilku kluczowych poradach. Dzięki nim urządzenie może pracować efektywnie, a niebezpieczeństwo kosztownej naprawy jest znacznie niższe.

Klimatyzacja w domu – o czym pamiętać?


– Regularnie czyść filtry wstępne w jednostce wewnętrznej klimatyzatora – najlepiej co 2 tygodnie w okresie letnim.
– Usuwaj zabrudzenia osadzające się na lamelach jednostki zewnętrznej klimatyzatora.
– Regularnie zlecaj serwis klimatyzacji, która polega na oczyszczeniu i odgrzybieniu urządzenia i instalacji oraz na konserwacji – zaleca się prowadzenie serwisu 2 razy na rok, wiosną i jesienią.
– Zawsze postępuj zgodnie z informacjami znajdującymi się w instrukcji obsługi klimatyzatora.

Pamiętaj o tym, że systematyczny serwis klimatyzacji jest niezbędny do utrzymania ochrony gwarancyjnej!

Podsumowanie

Nawet najlepsze urządzenie klimatyzujące jest narażone na usterki. W takiej sytuacji naprawa klimatyzatorów domowych powinna być zlecona fachowej firmie, która wykona dokładną diagnostykę i zlikwiduje przyczynę problemów z pracą urządzenia.

Aby zmniejszyć ryzyko zepsucia się klimatyzatora, warto także pamiętać o jego systematycznym serwisie – wtedy może posłużyć na lata bez potrzeby prowadzenia kosztownych napraw.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.