Trwałość – to pierwszy i zarazem najważniejszy czynnik, którym należy kierować się przy wyborze podłogi do mieszkania. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostają względy estetyczne oraz uniwersalność zastosowania, która pozwoli sprawnie przeprowadzić metamorfozę pomieszczenia. Idealną opcją łączącą wszystkie te aspekty są płytki drewnopodobne do salonu, których funkcjonalność, piękny wygląd oraz wszechstronność zdążyła zjednać wielu jej szczęśliwych posiadaczy.
Niewątpliwą zaletą płytek drewnopodobnych do salonu jest uniwersalność. Drewno bowiem pasuje do każdego stylu i wystroju, świetnie korespondując z wieloma materiałami. Ociepla wnętrze, dodając przytulności i przestronności. Otwiera szerokie możliwości kreacji pomieszczenia, pozwalając na szybką i sprawną metamorfozę prowansalskiego salonu w chłodne, loftowe wnętrze. Jego urok zmienia się jak kameleon, za każdym razem dopasowując się do zmieniających potrzeb właściciela.
Jakie kafle pasują do industrialnych aranżacji?
Współcześnie, jednym z chętniej wybieranych domowych stylistyk jest loft. Nic w tym dziwnego. Jest oryginalny, modny, a przy tym niejednorodny. Wiele osób wie, że w aranżacjach industrialnych dumną rolę odgrywa drewno. Nie trudno się zatem domyśleć, że wybór płytek drewnopodobnych do salonu jest świetnym rozwiązaniem, który idealnie skomponuje się z surowymi materiałami, takimi jak: cegła, metal, beton czy szkło. Jakie konkretnie modele sprawdzą się najlepiej? Polecanym rozwiązaniem są kafle imitujące stare deski, z widocznymi przetarciami i śladami potwierdzającymi ząb czasu, a także te przedstawiające postarzane drewno. W aranżacjach soft loft, będącymi łagodniejszą postacią industrializmu, idealnie sprawdzą się płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę lub ze wzorem szewronu.
Wnętrza naturalne a płytki drewnopodobne w salonie
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się styl naturalny, którego towarzyszami są rattan, wiklina, drewno, szkło, kamień i terakota. Rodzi się zatem pytanie, czy płytki drewnopodobne do salonu będą dobrze czuły się w obecności dodatków kreujących nurt biofilic design? Jak najbardziej! Szeroka różnorodność modelowa pozwoli na sprawny dobór kafli do takiego wnętrza. Szczególnie mile widziane są te o wyraźnych sękach i rysunkach, które jednoznacznie wykreują naturalny, ekologiczny charakter pomieszczenia.
Podłoga w mieszkaniach rustykalnych, czyli jaka?
Aranżacja w stylu rustykalnym to kolejna propozycja, jaką oferują nam architekci i projektanci wnętrz. Choć proste to jednak nacechowane dużym pierwiastkiem przytulności. Nie brakuje w nich rodzinnego ciepła i nawiązań do świata przyrody. Nic zatem dziwnego, że świetnym uzupełnieniem sielskich, rustykalnych projektów są płytki drewnopodobne w salonie. Skutecznie zastępują klasyczne drewno, zachowując wysokie parametry użyteczności i ścieralności. W rezultacie, sprawdzają się nie tylko na podłodze, ale również na ścianie.
Aranżacja rodem z dalekiej Skandynawii – jaka podłoga do wnętrz scandi?
Minimalistyczne, ale ciepłe i przytulne. Takie właśnie są aranżacje w stylu skandynawskim, który pokochało wiele osób. Dominują w nich jasne kolory oraz funkcjonalne rozwiązania. Nie powinno być zatem dla nikogo niespodzianką, że dopełnieniem takich wnętrz stają się płytki drewnopodobne w salonie – do złudzenia imitujące naturalne drewno. Jakie modele kafli są szczególnie polecane? W tym zakresie prym wiodą płytki o wyglądzie bielonego dębu, które w towarzystwie jasnych kolorów rozjaśniają wnętrze i optycznie je powiększają.
Łączymy epoki, czyli kilka słów o wnętrzach eklektycznych
Aranżacje eklektyczne mają to do siebie, że zapewniają dużą dowolność stylistyczną. Najogólniej mówiąc, łączą to, co stare, z tym, co modne i nowoczesne. Tego typu wnętrza nie boją się nieoczywistych zestawień, barwnych wzorów, faktur i kształtów. Kluczem do sukcesu jest jednak zastosowanie uniwersalnej bazy, którą w tym przypadku są płytki drewnopodobne w salonie. Ciekawie zaprezentują się kafle w neutralnej kolorystyce lub utrzymane w postarzanym klimacie, zwłaszcza kiedy będą ułożone na wzór jodełki czy klasycznego wzoru desek.
Zobacz także: Jak połączyć podłogę w kuchni z salonem?