RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Poradnik

Ergonomiczne poduszki – jak wspierają zdrowy kręgosłup i redukują bóle szyi?

Ergonomiczne poduszki – jak wspierają zdrowy kręgosłup i redukują bóle szyi?

Dopasowanie odpowiedniej poduszki nie sprowadza się obecnie do wyboru materiału, z którego została wykonana oraz designu. Wiele osób szuka poduszek funkcjonalnych, które pozwolą uporać się z różnymi dolegliwościami jak np. bóle szyi czy kręgosłupa. Właśnie z myślą o takich potrzebach zostały stworzone poduszki ergonomiczne. Jednak czym one w zasadzie są i w jaki sposób pomagają zadbać o zdrowy kręgosłup?

Czym jest poduszka ergonomiczna?

Poduszki ergonomiczne to nic innego jak rodzaj pościeli funkcjonalnej. Mają one spełniać swoje zadanie poprzez podtrzymywanie odpowiedniego ułożenia kręgosłupa w trakcie snu. Tak naprawdę, poduszki ergonomiczne znacznie różnią się od tradycyjnych odpowiedników. Przede wszystkim posiadają one:

  • wyższy stopień twardości;
  • odmienny kształt;
  • elastyczne wypełnienie.

Dzięki tym właściwościom ten rodzaj poduszek może świetnie dopasować się do krzywizn anatomicznych osoby leżącej. Wówczas kręgosłup ma zapewnione odpowiednie podparcie przez cały okres snu. Dla porównania można powiedzieć, że miękka poduszka nigdy nie będzie w stanie zachować krzywizny kręgosłupa w ten sam sposób. Z tego też po całej nocy możemy budzić się z uczuciem sztywnienia karku i innymi dolegliwościami bólowymi.

W jaki sposób działa poduszka ergonomiczna?

Zgodnie z tym, co zostało już powiedziane, poduszka ergonomiczna ma dopasować się do naszej anatomii. Jej zadaniem jest wspieranie naszego kręgosłupa – szczególnie w odcinku szyjnym. W efekcie przez całą noc ciało ułożone jest w odpowiedniej pozycji, która nie przeciąża mięśni grzbietu i karku. Jak więc łatwo można się domyślić, dzięki poduszce ergonomicznej będziemy mogli uchronić się przed różnymi schorzeniami pojawiającymi się w okolicy kręgosłupa jak np. dolegliwości bólowe czy zmiany zwyrodnieniowe. Dodatkowo poduszki ergonomiczne gwarantują odpowiednie ułożenie szyi. Sprawdzą się więc one w przypadku np. schorzenia w przebiegu którego pojawia się poranne sztywnienie karku. Wskazuje się również na to, że poduszki ergonomiczne znacznie poprawiają jakość naszego snu. 

Kto powinien stosować poduszki ergonomiczne?

Co do zasady, poduszki ergonomiczne przeznaczone są dla osób borykających się z problemami w okolicy kręgosłupa i kręgów szyjnych. Dzięki odpowiednim poduszkom będzie można zredukować wszelakie bóle, odciążyć wspomniane już kręgi, a także wspierać zdrowy kręgosłup. Warto jednak zauważyć, że poduszki ergonomiczne mogą być także stosowane w ramach profilaktyki. Może więc z nich korzystać każdy, kto chce zadbać o swój kręgosłup, a także budzić się wypoczęty i pełny energii każdego dnia. Poduszki ergonomiczne korygują obręcz barkową, a także wspierają mięśnie grzbietu, dbając o zachowanie odpowiedniej postawy w trakcie snu. Może się więc ona przyczynić nawet do redukcji nocnych skurczów oraz bóli głowy. Warto jednak pamiętać o tym, że poduszki ergonomiczne należy dobierać zawsze do pozycji w której najczęściej śpimy. Wówczas będą one mogły jak najefektywniej wywiązać się ze swojej roli. Rezultaty stosowania tego typu poduszek są widoczne bardzo szybko.

Udostępnij

O autorze