RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

Budownictwo

Czym się różnią panele od podłóg drewnianych?

Czym się różnią panele od podłóg drewnianych?

Fani drewna we wnętrzach często bywają zdumieni, jak bardzo nowoczesne panele podłogowe mogą przypominać naturalny drewniany parkiet. Czy to jednak oznacza, że panele podłogowe spełnią wszystkie nasze oczekiwania tak, jak spełniłaby je podłoga z naturalnych drewnianych desek? Jaka jest różnica w budowie, w użytkowaniu, cenie oraz w innych aspektach między panelami podłogowymi wykonanymi z tworzyw sztucznych, a parkietem?

Panele podłogowe imitujące naturalny wygląd drewna

Panele podłogowe powstały jako alternatywa dla naturalnego i, niestety, zawodnego drewna. O ile parkiet drewniany z czasem szarzeje, a pod wpływem silnie działających czynników naturalnych, takich jak wilgoć i naprzemiennie działająca wysoka i niska temperatura może się wypaczać, o tyle panele winylowe są praktycznie niezniszczalne. Szczególnie panele podłogowe laminowane (zbudowane z płyty HDF lub MDF, pokryte tłoczonym laminowanym papierem) lub winylowe (produkowane z kilku sklejonych ze sobą warstw winylu, o zadrukowanym froncie). Wśród użytkowników szczególnie polecane są te drugie, ze względu na niesamowity wygląd, ale też fakt, że podłogi winylowe są cieplejsze w dotyku niż te wykonane z paneli laminowanych. Dodatkowo, panele winylowe lepiej nadają się jako materiały budulcowe tam, gdzie zastosowanie ma mieć ogrzewanie podłogowe.

Jak wyglądają panele winylowe?

Możemy znaleźć panele winylowe niemal w każdym możliwym odcieniu i o dowolnym rysunku. Fani drewnianych parkietów najchętniej wybierają oczywiście te modele, które imitują drewniane deski. Najlepsze modele mają na swojej powierzchni nawet wypukłe, wyczuwalne pod palcami wzory wyglądające jak naturalne usłojenie drewna.

Czy podłogi z paneli winylowych są ciepłe?

Co ciekawe, podłogi winylowe nie tylko wyglądają jak podłogi drewniane, ale też chodząc po nich boso możemy mieć wrażenie, że dotykamy stopami naturalnego drewna. Nie ma tutaj wspomnianego chłodu bijącego zwykle ze sztucznego pokrycia wykładziny. Panele nie stukają głucho i dają chropowaty efekt „antypoślizgowego” drewna.

Czy panele winylowe są bardziej wytrzymałe niż nowoczesna podłoga drewniana?

Jednak nie tylko wygląd i samopoczucie jest tutaj ważne. Zdecydowanie warto zauważyć, że panele winylowe, mimo do najtańszych nie należą, znakomicie sprawdzą się w trakcie użytkowania przez wiele lat. Niestraszna im wilgoć, czy para wodna. Z tego powodu panele winylowe do kuchni to doskonały pomysł. Gdy spadnie na nie szklanka z wiśniowym sokiem, wystarczy jedynie wyczyścić je tak, jak czyścimy blat plastikowego biurka. Gorącą wodą i detergentem. Nie trzeba ich olejować ani cyklinować okresowo, tak jak bywa w przypadku podłogi z drewna. Co ważne również, podłogi pokryte panelami winylowymi nie pracują. Nie odkształcają się pod wpływem wilgoci i nie kurczą się pod wpływem nagłej zmiany temperatury. Nie płowieją na słońcu, a jeśli będziemy je regularnie odkurzali i myli, nie stracą również swojego pięknego koloru przez długi czas. To oznacza, że zdecydowanie łatwiej jest zdecydować się na panele winylowe do kuchni, do łazienki lub do przedpokoju, czyli do pomieszczeń, w których drewno prawdopodobnie byłoby problematycznym surowcem. Aby jednak panele winylowe odnalazły się w możliwie jak najlepszej kondycji w tego typu pomieszczeniach, należy wybierać tylko te modele o najwyższej klasie ścieralności. Wiele tego typu produktów znajdziecie na the-floor.pl.

Udostępnij

O autorze