RebelArt

Dekoracje, Wnętrza, Inspiracje

BudownictwoPoradnik

Kupno czy wynajem? Czy warto kupić mieszkanie?

Kupno czy wynajem? Czy warto kupić mieszkanie?

Większość z nas wraz z wejściem w dorosłość pragnie wyprowadzić się z domu rodzinnego. Po skończeniu edukacji, kiedy uda się nam znaleźć stałą, w miarę dobrze płatną pracę pojawiają się dylematy związane z naszym lokum. pojawia się zatem pytanie czy lepiej kupić czy wynająć mieszkanie.

Kupno mieszkania

Zakup nieruchomości wiąże się najczęściej z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, który będziemy spłacać przez większość życia. Dodatkowo musimy mieć wkład własny oraz zdolność kredytową. Cena mieszkania jest też uzależniona od wielkości miasta. W dużym mieście wojewódzkim za metr kwadratowy zapłacimy nawet 8000 zł. Dodatkowo na przestrzeni lat pojawią się remonty. Ewentualna chęć zmiany miejsca zamieszkania również może się stać problemem, bo co wtedy z naszym mieszkaniem? Sprzedać? Może to zająć kilka miesięcy. Czy może komuś wynająć? To również zależy od lokalizacji. Dochodzi do tego kwestia znalezienia odpowiednich lokatorów, będących godnymi zaufania. Jendak z drugiej strony we własnym mieszkaniu możemy urządzić wszystko tak, jak nam się podoba. Nie trzeba nikogo pytać o zmiany, mamy również coś swojego, co możemy przekazać dzieciom.

Wynajem mieszkania

Drugą opcją jest wynajęcie mieszkania. Jeśli zdecydujemy się na wynajem nie interesują nas remonty, jakiekolwiek raty kredytu. Aktualne miejsce zamieszkania można dostosować do pracy, jeśli chcemy mieszkać bliżej możemy się przeprowadzić bez większych trudności i zmartwień. Wynajmując mieszkanie nasze opłaty z nim związane będą mniejsze niż gdybyśmy posiadali własne. Ale są również pewne wady wynajmu. Mieszkania najczęściej są już urządzone przez właścicieli, nie zawsze dostaniemy zgodę na przemalowanie ścian i nie zawsze jest to opłacalne, bo nie wiemy ile chcemy w takim mieszkaniu mieszkać. To czy można trzymać zwierzęta również zależy od wynajmującego. Jeśli właściciel będzie potrzebował mieszkania, to czekać nas może nagła przeprowadzka.
Podsumowując każda z możliwości ma swoje plusy i minusy, jeśli cenimy sobie potrzebę posiadania, warto zastanowić się nad zakupem mieszkania, jednak jeśli obawiamy się zobowiązań warto pozostać przy wynajmie.

Udostępnij

O autorze